Az Egy Csepp Figyelem Alapítvány kezdeményezte és bonyolította le azt a vizsgálatot, mely a felsõoktatási intézmények hallgatóinak egészségi állapotát, állóképességét, életmódját tanulmányozta.
Az egyetemi, fõiskolai diákok egészségügyi állapotának megismerése fontos egyrészt a társadalom szempontjából, életmódjukkal ugyanis példát állítanak a kevésbé iskolázottak számára. Másrészt viszont õk azok, akik preventív szolgáltatásokhoz való hozzáférése nem nevezhetõ problémamentesnek, hiszen a szûrõvizsgálatokról szóló jogszabályok "elfeledkeztek" a 18-21 éves korosztályról.
A múlt században folyamatosan javuló életkörülmények és higiéniás viszonyok mellett az 50-es évektõl kezdve egyre több életmóddal összefüggõ betegség jelent meg a fejlett országokban. A magyar felnõtt népesség magas halálozási rátájának hátterében az életmódhoz kötõdõ szív-érrendszeri és daganatos betegségek állnak, melyek összefüggnek a táplálkozási szokások és a fizikai aktivitás csökkenésével. Ennek megfelelõen a hallgatók esetében az életmódjukra vonatkozó kérdõív anonim kitöltése mellett megmérték a testsúlyt, testmagasságot, haskörfogatot, vérnyomást és vércukor szintet.
A megkérdezettek családjában magas a vérnyomásos (69 százalék), a szív-érrendszeri (50,7 százalék), a daganatos (43 százalék), a cukorbetegség (41 százalék) aránya, valamint a jelentõsen elhízott személyek (35 százalék) száma. A hallgatók jelentõs része hagyja ki táplálkozásából a reggelit, ritkán fogyasztanak zöldséget, gyümölcsöt és halféléket, a húsfogyasztásban pedig a sertés és a marhahús dominál. Még mindig kevesen választják a teljes kiõrlésû helyett a fehér kenyeret és a vaj helyett a margarint.
A táplálkozás mellett a megfelelõ fizikai aktivitás is része az egészséges életmódnak. A megkérdezett egyetemista, fõiskolai diákok 47 százaléka ûz rendszeresen sportot valamelyik intézmény által biztosított sportfoglalkozáson, a nõi hallgatók azonban fizikailag jóval kevésbé aktívak. Ugyan a televízió nézésre fordított idõ elenyészõ a megkérdezettek körében, a számítógép elõtt 35 százalékuk négy vagy több órát tölt el, fõként a férfiak. Pozitívum, hogy a nemdohányzók aránya magas, illetve a hallgatók csupán 15 százaléka dohányzik naponta.