A hazánkban nagy hagyományokra visszatekintõ nyári táboroztatás közösségépítõ programjaival újra hódít a magyar fiatalok között. A szülõk és gyermekeik széles kínálatból válogathatnak, a bõség zavarára pedig Sárváry István, a Táboroztatók Országos Egyesületének elnöke és a Miénk Itt A Tábor táborvezetõje adja meg a megoldást, aki szerint a "szájhagyományok útján terjedõ táborok" a legjobbak. Az állam szerepe egyre inkább visszaszorult a különbözõ képességfejlesztõ, sport és zenei táborok szervezésében, helyét pedig az iskolák, valamint a magánszervezésû közösségi nyári programok vették át. Az utóbbi években nyerték vissza presztízsüket a hasonló rendezvények, hét-nyolc éve ugyanis újra növekszik a táborokba beiratkozott fiatalok száma. "A szülõk ismételten felismerték azok közösségépítõ, készségeket fejlesztõ szerepét, melyek keretein belül hozzáértõ pedagógusok viselik gondjukat a nebulóknak" - mondta el Sárváry István az EduPress-nek.
Az ápolt és technikailag megfelelõen felszerelt környezet ugyanis még nem elegendõ egy jól mûködõ tábor létrehozásához, tette hozzá a szakértõ, hiszen a fiatalok oktatását, szabadidõs programjaik felügyeletét gyermekközpontú tanárokra kell bízni.
Fontos, hogy a tanulás játékos maradjon, mivel a diákoknak is szükségük van a nyári pihenésre. A szervezõk célja több esetben a szabadidõs programok és a tanulás összeegyeztetése, a választásban pedig az osztálytársak elmondásai, az iskolai hirdetmények, illetve az internetes adatbázisok segíthetnek.
Immár 18 éve mûködik sikeresen a Miénk Itt A Tábor Tatán, ahol a fiatalok nyelvi, számítástechnikai, média vagy színészet órákon vehetnek részt, miközben pár éve magyar nyelvû oktatás is indult a külföldiek számára. "Ezek a programok önállóságra nevelnek, segítségükkel pedig új barátságok születnek" - mondta el Sárváry István, aki szerint azok közösségépítõ szerepe miatt nem telhet el nyár tábor nélkül.