Együttmûködésben a régióban - Szimpóziumot tartott a Debreceni Egyetem és a fõiskolánk

Nyíregyháza – Regionalitás és jövõkép – Képzési és kutatási együttmûködési lehetõségek az Észak-alföldi régióban címmel rendezett vezetõi szimpóziumot június 2-án a Nyíregyházi Fõiskola és a Debreceni Egyetem.

A nyíregyházi intézmény rektora, dr. Jánosi Zoltán az eseményt követõ sajtótájékoztatón elmondta: átütõ erejû tárgyalás indult el a két felsõoktatási intézmény között. Közös érdekük a regionális együttmûködés, az oktatási és kutatási kapcsolatok bõvítése, erõsítése, éppen ezért megkezdték a konkrét megállapodások elõkészítését.

A két felsõoktatási intézmény kinyilvánította, hogy közös érdekük a regionális együttmûködés, az oktatási és kutatási kapcsolatok bõvítése és erõsítése. Szándékaik érvényre juttatása érdekében megkezdték a konkrét megállapodások elõkészítését.

A szimpózium témái voltak a két intézmény képzési portfóliójának áttekintése, különös tekintettel az egymást erõsítõ hatások kiaknázására, a  közös képzésben lévõ lehetõségek megtalálása, a  régió képzési vertikumából hiányzó képzések és képzési formák, az ezekkel kapcsolatos közös stratégia kidolgozása, a területi munkamegosztás lehetõségeinek felkutatása, a doktori képzésben lehetséges együttmûködési lehetõségek megbeszélése, és a közös kutatási együttmûködés erõsítése.

A program plenáris üléssel kezdõdött, ahol az intézmények vezetõi bemutatták saját felsõoktatási intézményüket és jövõképüket, majd a Nyíregyházi Fõiskolát mutatták be a vendég egyetem vezetõinek, majd a kari dékánok, illetve további hat fórumok egyeztettek a szakemberek az együttmûködés lehetõségeirõl, illetve a közös munka távlatairól.

A szimpóziumot követõ sajtótájékoztatón a két intézmény rektora elmondta, hogy a két intézmény vezetõi, rektorhelyettesek, dékánok és a különbözõ tudományterületek vezetõi közös erõvel dolgoznak a jövõben azon, hogy a régió tudáscentrumává váljunk. A szimpózium – melyen áttekintették, összehasonlították a két intézmény adottságait, eredményeit, sajátosságait, képzési portfólióját – új tudományos, oktatási együttmûködés kapuját tárta szélesre a felek elõtt, s rávilágított a közös képzésben rejlõ lehetõségek, az egymást erõsítõ hatások kiaknázásának fontosságára.

Dr. Fésûs László, a Debreceni Egyetem rektora megerõsítette: új korszak kezdõdik a két intézmény kapcsolatában, néhány hónap múlva újabb mûhelymunkán folytatódnak a megbeszélések. A szimpóziumon az alábbi témák kerültek terítékre: a területi munkamegosztás lehetõsége, a doktori képzésben és a kutatásban való együttmûködés, a szakok átjárhatóságának kérdésköre, közösen készített elektronikus tananyag, oktatási segédanyagok kidolgozása, valamint egyéb hazai és nemzetközi pályázati lehetõségeik kiaknázása.

(B. T. – P. I.)