Kínai professzori delegáció a Fõiskolán

A Nyíregyházi Fõiskola meghívására egy hetes látogatásra Magyarországra érkezett a kínai Chengdu University of Traditional Chinese Medicine öt fõs professzori delegációja. A vendégek csütörtök délelõtt találkoztak a Nyíregyházi Fõiskola vezetõivel.

A találkozó elõzményérõl dr. Jánosi Zoltán rektor elmondta: másfél éve a Nyíregyházi Fõiskola delegációja járt a Sanghaji Egyetemen, ahol a kapcsolat felvételérõl folytattak megbeszélést. A mostani delegáció tagjai Sze-Csuan Tartományból érkeztek, velük mi kerestük a kapcsolatot. Nagyon fontos, hogy a magyar és a kínai kulturális kapcsolatok meginduljanak és gazdagodjanak, hiszen nem csak általában Magyarországon, hanem Nyíregyházán is sok kínai él már. Naponta találkozhatunk velük, de a kultúrájukat csak a tankönyvekbõl ismerjük. Arra gondoltunk - mondta a rektor -, hogy a Nyíregyházi Fõiskola a jövõben fogadna kínai hallgatókat, fõként azokon a területeken, ahol piacképesek vagyunk. Elsõsorban a pilótaképzésre gondoltunk, de egyéb területeken - például a mûvészeti képzéseken is - jó esély látszik az együttmûködésre. Ezért hívtuk meg a kínai professzorokat, hogy ezekrõl kezdjünk egyeztetõ tárgyalásokat.

A Chengdu Egyetem professzor-asszonya a hagyományos kínai orvoslás magyarországi bevezetésrõl kíván tárgyalásokat folytatni. Egyetemük a hagyományos kínai orvoslás oktatásának fellegvára, Xiao Dan professzorasszony pedig az egyik legkiemelkedõbb tudományos és publikáló személye. Az együttmûködést elsõsorban oktatási téren szeretnék kialakítani diákok, tanárok, professzorok cseréjével, de nagy lehetõséget látnak a közös K+F, tehát tudományos kutatási programok cseréjében is.

A világ egyik legrégebbi kultúrájának bölcsõjébõl érkezett delegáció tagjait Jánosi Zoltán rektor köszöntötte, s bemutatta a fõiskolát. Elmondta, hogy 12 ezer hallgatója és 30 lova van az intézménynek. Ezzel azt kívánta érzékeltetni, hogy a képzési paletta nagyon széles, a testneveléstõl a filozófiáig terjed. A Nyíregyházi Fõiskola egységes campus a városon belül. A legkorszerûbb eszközökkel rendelkezik, van kollégiuma, uszodája, sportcsarnoka, minden olyan infrastruktúrája, amely a korszerû oktatást szolgálja. 33 alapszakon és hat mesterszakon képez hallgatókat. Külön szólt a speciális képzésekrõl, említette a pilótaképzést, amely egyedüli Magyarországon, a magyar légitársaság pilótáinak nagy része itt szerzett diplomát. Nevezetesek a mûvészeti szakok, közülük az ének-zeneoktatást emelte ki, hiszen Bartók és Kodály nevét Kínában is ismerik, de az ország egyik legkorszerûbb laboratóriumával rendelkezõ agrár és molekuláris kutatóintézet egyik büszkesége a fõiskolának. Elmondta Jánosi Zoltán rektor, hogy a fõiskola 5 karán oktatott tárgyak felölelik, átfogják a legfontosabb tudományterületeket. Ezzel és a kutatásaival a Nyíregyházi Fõiskola a régió egyik tudáscentrumává vált.

Prof. Xiao Dan megköszönte a meghívást, egyben viszontlátogatásra hívta a Nyíregyházi Fõiskola vezetését. Elmondta: hatalmas a különbség a két világ között, ezt szeretnék bemutatni országukban, ahol túlélték a nagy földrengést, s helyreállították a károsult városokat, falvakat. Szeretnék megmutatni azokat a törekvéseket, amelyeket a kulturális különbségek leküzdéséért tesznek. A delegáció tagjainak bemutatásából kiderült: A kínai orvoslás, az akupunktúra, a nyelvoktatás, a pilótaképzés, a harcmûvészetek több ágának képviselõi nagy érdeklõdéssel várják a szakmai programokat, amelyeket a Nyíregyházi Fõiskola számukra kínál.

(bj)