A Német Felsõoktatási Csereszolgálat (DAAD) a magyar hallgatóknak és diplomásoknak a 2009/2010-es tanévre ismét az ösztöndíjak széles választékát kínálja, a 3-4 hetes nyelvi és országismereti nyári egyetemi tanfolyamtól a master végzettség megszerzésén át egy német felsõoktatási intézményben történõ doktorálásig.
Azoknak a doktoranduszoknak, akik Magyarországon doktorálnak, lehetõségük nyílik a kutatói munkájuk egy részének német felsõoktatási intézményben vagy kutatóintézetben történõ megvalósítására.
Minden legalább másodéves hallgató, aki már középfokon beszél német nyelven, pályázhat „Nyári egyetemi ösztöndíj” programra, amely 3-4 hetes nyelvi tanfolyam a pályázó által kiválasztott német egyetemen. Nemzetközi atmoszféra és szabadidõs programok bõ választéka várja a sikeres pályázókat. A diplomások illetve az utolsó éves hallgatók bármely tudományterületrõl pályázhatnak „Posztgraduális tanulmányi ösztöndíj“ programra másoddiplomás, pl. master képzésre egy általuk kiválasztott német egyetemen. A „Kutatói ösztöndíj doktoranduszoknak és fiatal kutatóknak“ program keretében a doktoranduszok 1-10 hónap között Németország bármely egyetemén vagy kutatóintézetében kutathatnak, ezenkívül egy teljes németországi doktori képzésre is lehet pályázni. A mûvészeti szakos hallgatók, beleértve az építészeket is, már az utolsó évben is pályázhatnak a „Posztgraduális mûvészeti ösztöndíj“ programra, amely a diploma utáni mûvészeti továbbképzést jelenti az általuk kiválasztott német mûvészeti akadémián. A germanisztika ill. német nyelvtanári szakos hallgatóknak „Ösztöndíj szakdolgozat elkészítéséhez német szakos hallgatóknak“ program keretében a DAAD 1-3 hónapos ösztöndíjat kínál, amelyet az utolsó tanévben vehetnek igénybe a szakdolgozat megírásához az általuk kiválasztott német felsõoktatási intézményben. Az egyetemi, fõiskolai oktatók 1-3 hónapos kutatásra és tapasztalatszerzésre pályázhatnak a „Kutatói ösztöndíj tudományos fokozattal rendelkezõ fõiskolai, egyetemi oktatóknak és kutatóknak“, valamint az „Ösztöndíj mûvészeti felsõoktatási oktatóknak“ program keretében az általuk kiválasztott német egyetemen vagy kutatóintézetben. A „Csoportos tanulmányút vagy csoportos szakmai gyakorlat“ programra csoportok pályázhatnak tanulmányi látogatásokra és szakmai ismeretek bõvítésére.
Pályázati határidõ a 2009/2010-es tanévre 2008. november 15.
Pályázat beadási helye: Magyar Ösztöndíj Bizottság (Balassi Intézet).
Részletes információ: www.daad.info.hu
A DAAD ösztöndíjak kínálata bõvült
A 2009/2010-es tanévtõl a DAAD bõvíti az ösztöndíj kínálatát, a „Kutatói ösztöndíj tudományos fokozattal rendelkezõ fõiskolai, egyetemi oktatóknak és kutatóknak” és „Ösztöndíj mûvészeti felsõoktatási oktatóknak” programra már 2008 õszétõl lehet pályázni. A DAAD a „Posztgraduális tanulmányi ösztöndíj bármely tudományterület számára” programját valamint a „Posztgraduális mûvészeti ösztöndíj” programot a magyar fõiskolai hallgatók számára is megnyitja, ezekre a programokra eddig csak egyetemi hallgatók pályázhattak. Új még ezen kívül, hogy a DAAD a legtöbb programjában a 32 éves korhatárt megszüntette. A diplomásoknak a korlátozás már csak bizonyos „karrierfokozatok” elérésre vonatkozik. A doktorandusz hallgatóknak például a pályázás idõpontjában a doktori képzés kezdetének az idõpontja nem lehet három évnél régebbi.
A DAAD összes ösztöndíjának részletes leírásával és a pályázatok elkészítéséhez további segítséget nyújt a DAAD – Német Felsõoktatási Információs Központ DAAD-Stipendien für Ungarn / DAAD ösztöndíjak magyaroknak címû új, kétnyelvû kiadványa, amely következõ honlapról tölthetõ le: http://www.daad.info.hu/DAADSTIPENDIEN.pdf
Azok, akik a németországi továbbtanulás, kutatás vagy ösztöndíjak iránt érdeklõdnek, a Német Felsõoktatási Információs Központhoz fordulhatnak:
DAAD – Informationszentrum
Német Felsõoktatási Információs Központ
1073 Budapest
Erzsébet körút 50
Tel.: 06 1 413 7037
http://www.daad.info.hu
E-mail: mail@daad.info.hu