Európai országokat – köztük hazánkat is - érintõ telefonos csalássorozatra derült fény. Éppen ezért, ha valakit felhív egy gépi hang és közli, hogy egy egzotikus utazást nyert a hívott fél, melynek minden költségét õk állják, el lehet kezdeni kételkedni és a legjobb, ha azonnal leteszik a telefont, mert ha nem több tízezer forintos számla lehet a vége.
A közelmúltban két új telefonos csalássorozat terjedt el. Az elsõ esetben az „áldozatok” azok voltak, akiknek otthon vezetékes telefonjuk van. Az eset a következõ: egy automata gépi hang felhív valakit, és közli, hogy nyert egy egzotikus utazást melynek összes költségét fizetik. Ez után megkérik, hogy nyomja meg a 9-es gombot a további részletekért. Ekkor egy emeltdíjas számra kapcsolnak, amelynek a percdíja 7200 forint – mivel a hívás külföldrõl jön.
Ilyenkor más sokat nem tehetünk, hiszen, ah megnyomtuk a gombot már biztos, hogy 5 percet kiszámláznak, ami egy gyors fejszámolást követõen, akárhogy nézzük, 36 ezer forint. És a legrosszabb az egészben, hogy a telefonhívás végén megkérik a hívott félt, hogy üsse be postai irányítószámát, ami szintén elvehet két percet, és ha ez megtörtént közlik, hogy mégsem nyert. Mindent összegezve a végsõ számla elérheti a 93 ezer 600 forintot. A rendõrség tehetetlen, hiszen külföldi hívásról van szó, ezért ha egy gépi hang azt mondja nekünk a telefonba, hogy nyertünk egy utat, a legjobb, ha letesszük a kagylót. Egyéb variációk is elõfordulhatnak, így nem árt óvatosnak lenni és minden hasonló helyzetben így járni el.
A másik eset nem ennyire bonyolult. Nem fogadott hívásként a következõ szám jelenik meg: 0709 020 3840. Az utolsó négy szám változhat, de az elsõ négy ugyanaz marad. A szám visszahívása 18 ezer forintba kerül.
Forrás: OrientPress
-kn-