Már hagyomány, hogy a Nyíregyházi Egyetem ünnepség keretében köszönti az intézményben tanuló külföldi hallgatókat. Az e tanévi eseményre október 27-én a nagyelőadóban került sor, ahol dr. János István általános rektorhelyettes köszöntőjét követően a 24 országból érkezett hallgatók is bemutatkoztak, ki-ki a nylevtudásának megfelelően, angolul vagy magyarul. A népzenei műsorral is színesített esemény végén közös fotó is készült a résztvevőkről.
A Nyíregyházi Egyetem kiemelt nemzetköziesítési törekvéseivel összhangban a 2022/2023. tanévre meghirdetett képzéseinkre 66 fő külföldi hallgató iratkozott be, akik 6 angol nyelvű és 5 magyar nyelvű képzésen folytatják tanulmányaikat az Erasmus+, a Stipendium Hungaricum, a Diaszpóra ösztöndíjprogramokban, valamint önköltséges képzés keretében.
A külföldi diákok 24 különböző országból érkeztek a Nyíregyházi Egyetemre: Algériából, az Amerikai Egyesült Államokból, Angolából, Bangladesből, Egyiptomból, Iránból, Jemenből, Kazahsztánból, Kínából, a Kongói Demokratikus Köztársaságból, a Maldív-szigetekről, Marokkóból, Nigériából, Pakisztánból, Palesztinából, Portugáliából, Romániából, Oroszországból, São Tomé és Príncipe-ről, Sierra Leone-ból, Spanyolországból, Törökországból, Ukrajnából és Vietnámból.
41 hallgató angol nyelvű (anglisztika, biológia, mezőgazdasági mérnöki, programtervező informatikus, repülőmérnöki és angol nyelvi előkészítő program), 19 hallgató magyar nyelvű képzést választott (gazdálkodási és menedzsment, gépészmérnöki, képi ábrázolás. programtervező informatikus és magyar nyelvi előkészítő program), míg 6 fő Erasmus+ mobilitási program keretében szakmai gyakorlatát tölti vagy vendéghallgatóként tartózkodik a Nyíregyházi Egyetemen.
Dr. János István, mb. általános rektorhelyettes köszöntőjében kiemelte: a nemzetköziesítés az utóbbi években alapvető jellemzője lett a felsőoktatásnak szerte a világon, mely hozzájárul az intézmények versenyképességének bővítéséhez, kulturális sokszínűségéhez, a fiatalok kompetencia növeléséhez. Az elmúlt években a Nyíregyházi Egyetem vezetése prioritásként kezelte a szervezet felkészítését a külföldi hallgatók fogadására. A kezdeti bizonytalan lépéseket követően ma már elmondhatjuk, hogy a nemzetköziség valóban része mindennapjainknak. Angol nyelvű oktatási programjaink számával, az elnyert Stipendium Hungaricum intézményi licence-szel, az egyre nagyobb számban fogadott külföldi önköltséges hallgatókkal, megérdemelten tartozunk a nemzetköziesítésben élenjáró hazai intézmények soraiba és további fontos lehetőségek nyílnak meg előttünk.
A Nyíregyházi Egyetem az elkövetkező években infrastrukturális fejlesztés előtt is áll, melyben fontos szerep jut a nemzetköziesítési területnek. Terveink szerint komfortosabbá tesszük kollégiumi férőhelyeinket, bővítjük informatikai eszközparkunkat, modernizáljuk sportinfrastruktúránkat, megteremtjük a külföldi hallgatók által is használható további szabadidős tereket és étkezési lehetőségeket. Online tananyagot fejlesztünk, az intézményt Digitális Egyetemmé és a Magyar, mint idegen nyelv tanításának országos központjává szeretnénk tenni a jövőben – mondta el a rektorhelyettes.
Az ünnepségen a magyar kultúra is bemutatkozott, népzeni műsort adtak elő a Zenei Intézet hallgatói. A program végén Dr. Kiss Kálmán, főiskolai tanár angolul fogalmazta meg zárógondolatait, illetve szolgált tanácsokkal a külföldi hallgatók nyíregyházi tanulmányaira vonatkozóan. A jelen lévő hallgatókról közös fotó is készült a Nyíregyházi Egyetem főépülete előtt.