A Nyíregyházi Egyetem sportolója a nemzetközi élmezőnyben

Június közepén rendezték meg a hollandiai Den Bosch városában a 2025-ös Functional Fitness European Championships versenyt, amelyre kontinensszerte érkeztek sportolók. Magyarországot Soltész Péter, a Nyíregyházi Egyetem hallgatója képviselte, aki nemcsak fizikailag, de mentálisan is kimagasló teljesítményt nyújtott. Felkészülését az egyetem pszichológusa is segítette, akinek támogatása nemcsak Péter eredményeihez járult hozzá, de az oktatási gyakorlat szempontjából is értékes tapasztalatokat hozott.

A hollandiai Den Bosch adott otthont a 2025-ös Functional Fitness European Championships versenynek, ahol Európa legjobbjai mérték össze erejüket és mentális állóképességüket. A megmérettetésre a kontinens számos országából érkeztek sportolók, akik különböző korcsoportokban és kategóriákban versenyeztek a funkcionalitásra épülő fitnesz kihívásokban. A verseny kiemelt célja a sportág népszerűsítése, valamint a fizikai és mentális teljesítőképesség hatékony kiaknázása. Magyarországot Soltész Péter,  a Nyíregyházi Egyetem Testnevelés és Sporttudományi Intézetének hallgatója képviselte a 35–39 évesek korcsoportjában. Péter többfordulós kvalifikációs folyamatot követően szerezte meg részvételi jogát az Európa-bajnokságra, amely önmagában is kiemelkedő eredmény. A háromnapos verseny során változatos, komplex feladatokat kellett teljesítenie, amelyek a fizikai állóképesség, erő, gyorsaság, koordináció és technikai felkészültség együttes meglétét követelték meg. A feladatok intenzitása, valamint az idővel vívott küzdelem jelentős mentális fókuszt és felkészültséget kívánt meg a résztvevőktől. Soltész Pétert az eseményre Dr. Jánvári Miriam, a Nyíregyházi Egyetem Pszichológia és Kisgyermeknevelő Intézeti Tanszékének vezetője is elkísérte, aki sportpszichológusként és oktatóként is segítette a versenyző felkészülését. „A versenyt megelőző hónapokban célzott sportpszichológiai felkészítést végeztünk, amely során kiemelt figyelmet fordítottunk a teljesítményszorongás kezelésére és a koncentráció fejlesztésére. Péter a háromnapos megmérettetés során kiemelkedő mentális állóképességről, taktikai érettségről és kiegyensúlyozott versenyzésről tett tanúbizonyságot”– fogalmazott az egyetemi oktató.

Dr. Jánvári Miriam szerint az Európa-bajnokság tapasztalatai mind a pszichológusi, mind az oktatási gyakorlatban hasznosíthatók: a nemzetközi versenykörnyezet közvetlen megtapasztalása lehetőséget adott más nemzetek edzésmódszereinek, regenerációs szokásainak, valamint a sportolók alkalmazkodóképességének megismerésére is. „A versenyen való részvétel, valamint a felkészülés során szerzett tapasztalatokat a jövőben szeretném beépíteni az egyetemi sportpszichológiai kurzus tananyagába, valamint a sportolók mentális felkészítésének módszertanába is. Soltész Péter teljesítményéhez ezúton is gratulálok, és bízom benne, hogy példája más hallgatók számára is inspiráló lesz” – tette hozzá az oktató.

kép

 

kép

kép

kép

kép

kép

kép

kép

kép