Nyelvtanulás határok nélkül Nyíregyházán - Sikeresen zárult a Nyári Egyetem 2025

Nyelvtani szabályok, szatmári ízek és tokaji panoráma – ezek mind részei voltak annak a kéthetes kulturális és nyelvi utazásnak, melyet a Nyíregyházi Egyetem kínált nemzetközi hallgatóknak. A 2025-ös nyári egyetemi programra Észtországtól Indián át Angoláig érkeztek a résztvevők, hogy felfedezzék a magyar nyelv gazdagságát.

2025 nyarán immár harmadik alkalommal rendezte meg a Nyíregyházi Egyetem „Summer University Nyíregyháza” című kéthetes magyar nyelvi és kulturális programját. A rendezvény a Tempus Közalapítvány támogatásával ösztöndíjprogram keretében, valamint önköltséges formában valósult meg. A program célja, hogy a magyar nyelv tanulására motivált külföldi hallgatók számára lehetőséget biztosítson a nyelvi készségek fejlesztésére és a magyar kultúra, a tradicionális értékek megismerésére.

Idén Észtországból, Franciaországból, Indiából, Indonéziából, és Oroszországból érkeztek az ösztöndíjasok. Hozzájuk a Nyíregyházi Egyetem jelenlegi és leendő hallgatói csatlakoztak július 7-én, így összesen tizenhárman kezdték meg a kurzust.  A résztvevők különböző – kezdő, középhaladó és haladó – szintű nyelvtudással érkeztek a tanfolyamra, melyet az egyetem oktatói, Nagyné dr. Schmelczer Erika, Véghseőné Cseh Erzsébet és dr. Kiss Kálmán vezettek, utóbbi évek óta koordinálja is a Nyári Egyetemet. „Mi tanárok mindig örömmel készülünk, és minden nap látjuk a haladást, hogy hogyan építkezik a tudás. Aki az elején még azt sem tudta, hol van Nyíregyháza, most már magyarul köszön, beszél, kérdez. Ez a két hét számukra mérföldkő” – fogalmazott dr. Kiss Kálmán.

A kurzuson a nyelvtanulás mellett minden évben kiemelt hangsúlyt kapnak a kulturális programok. A hallgatók tokaji és beregi-szatmári kiránduláson, néptánc- és népviselet-bemutatókon, skanzen- és állatparklátogatásokon, valamint gasztronómiai eseményeken vehettek részt. A személyes élmények és az autentikus helyszínek fontos szerepet játszottak abban, hogy a nyelvi tudás mélyebben rögzüljön, és a résztvevők érzelmileg is kötődjenek a tanultakhoz - fejtette ki dr. Kiss Kálmán.

A kezdő csoportban tanult Saffa Elallypta, aki Indonéziából érkezett és kommunikáció-social média szakértőnek készül, mesterdiplomáját viszont Budapesten tervezi megszerezni. „Három éve már jártam Magyarországon, és vissza szerettem volna térni. Amikor megtaláltam ezt a kurzust, tudtam, hogy itt a helyem. Nagyon jól éreztem magam Nyíregyházán, az egyik legemlékezetesebb élményem pedig a tokaji városnézés volt.”

Ashish Sharma szoftverfejlesztő New Delhi-ből érkezett, szintén a kezdő csoport tagja. „Csak az indiai angolt beszélem, de mindig szerettem volna egy másik idegen nyelvet is tanulni. A nyíregyházi kurzusra a barátaim hívták fel a figyelmemet. Már korábban lenyűgözött a magyar nyelv hangzása, amely unikális, szerintem nem hasonlítható máshoz. Az angollal ellentétben pedig nagyon logikusnak tartom, a magyarban ugyanis például nem választjuk le a szavakról a toldalékokat, hanem összekapcsoljuk őket. Nekem itt minden nap nagyon élvezetes volt. A jövőbeni terveim között szerepel a nyelvtanulás folytatása és szívesen dolgoznék is itt.”

A középhaladó csoportban már magyarul folyt a társalgás.  Ari Suumann az észtországi Tartui Egyetem észt és finnugor nyelvek szakán tanul. „Úgy gondolom, hogy minden idegen nyelv nehéz, ha nem vagyunk motiváltak a tanulásban. Én nagyon szeretek magyarul tanulni, ezért könnyebb a helyzetem, és úgy látom, hogy az észt és a magyar sokban hasonlít is.”

Aureline Ágnes Yolanda Sipos a párizsi Sorbonne-on tanul magyarul. „Az egyik tanárom javaslatára jöttem erre a kurzusra. Az édesapám és a nagyszüleim erdélyi magyarok, azonban gyerekként sajnos nem tanultam meg a nyelvet. A táncház, a tokaji, és szatmári látogatás sokat segített kapcsolódni a kultúrához. Szeretném tökéletesen beszélni a magyart, a tanulmányaimat is Budapesten tervezem folytatni.”

Pudova Tatiana Oroszországból érkezett, Miriam Miranda pedig Angolából. Mindketten a haladó csoport tagjai. Miranda szeptembertől a Nyíregyházi Egyetem hallgatója lesz, ahogy a szintén angolai Josilda Mendes is. Josilda a Nyíregyházi Egyetemen tanult egyéves magyar nyelvi előkészítőn, Miranda pedig egy budapesti egyetemről jelentkezett át ide Nyíregyházára, gépészmérnök szakra.  „Számomra nagyon nehéz ez a nyelv, de tetszik, és ami a legfontosabb, hogy motivált is vagyok.” 

A program végén szóbeli vizsga és írásbeli teszt zárta a kurzust. A tanulás meghozta gyümölcsét: mindegyik résztvevő sikeresen szerepelt a záróvizsgán, így minden résztvevő átvette a Nyíregyházi Egyetem erről szóló mikrotanúsítványát. A program lebonyolítását a Nyíregyházi Egyetem Kiemelt Projektek Irodája biztosította.  Az egyetem célkitűzése, hogy a jövőben is aktív szerepet vállaljon a magyar mint idegen nyelv oktatásában és a régió kulturális értékeinek közvetítésében.

fotó:  Váczy Norbert
(kivéve I Love NYE és Beregi Múzeum) 

további fotók:
https://www.flickr.com/photos/nyiregyhaziegyetem/albums/721777203274836…

kép

kép

kép

kép

kép

kép

kép

kép

kép