Az új felvételi pontozási rendszer már az idén november 15-ig jelentkezésüket leadó, a februárban induló képzésekre felvételizõ fiatalokat is érinti. Ez azt jelenti, hogy a korábban keresztfélévesnek is nevezett képzésekre már a maximum 480 pontos felvételi pontszámítási rendszer érvényes. Az új felvételi pontszámítási rendszer szerint a felvételi pontok kétféleképpen számíthatók, az érettségi és tanulmányi pontok összesítésével, vagy az érettségi pontok megduplázásával. A felvételi eljárás során minden esetben a jelentkezõ számára kedvezõbb számítást alkalmazzák.
Érettségi pontokkal maximum 200 pont szerezhetõ
Az érettségi pontot az adott szak által elõírt tárgyak közül a jelentkezõ számára leginkább kedvezõ két vizsgatárgyban elért eredményével számolják, a vizsgapontok emelt és középszinten is egyenlõk a vizsgán százalékosan teljesített eredménnyel.
A 2005 elõtt, még régi érettségi rendszerben vizsgázók eredményét egy átszámító táblázat alapján értékelik, számítják ki. A megszerezhetõ pontszám maximálisan 200 pont.
Tanulmányi pontok esetén is legfeljebb 200 pont számolható
A tanulmányi alapon szerezhetõ pontok során szintén maximálisan 200 pont szerezhetõ. Magyar nyelv és irodalom tárgy átlaga, történelem, matematika, egy idegen nyelv (vagy nemzetiségi nyelv és irodalom), valamint egy választott tárgy két utolsó tanult év végi érdemjegyei összegének kétszerese, maximum 100 pont. Ehhez adják hozzá az érettségi-bizonyítványban szereplõ vizsgaeredmények közül a négy kötelezõ és egy szabadon választott érettségi vizsgatárgy százalékos eredményének átlagát egész számra kerekítve, ami szintén maximum 100 pont.
Többletpontok az emeltszintû érettségiért
Többletponttal maximum 80 pont szerezhetõ, ami a tanulmányi plusz érettségi pontszámokhoz tevõdik hozzá. Az emeltszintû érettségi vizsgát tevõ jelentkezõ, ha legalább 30 százalékosan teljesítette a követelményeket, és érettségi pontjait emelt szintû vizsga alapján számítják, 40 többletpontra jogosul. Ha két tárgyból tesz emeltszintû vizsgát, az 80 többletpontot jelent a felvételi pontszámításban. Ez azt is jelenti, hogy a jól felkészült érettségizõk akár a nyelvvizsgáért járó többletpontok nélkül is maximális többletpontokat is szerezhetnek.
Többletpont a nyelvvizsgáért
Középfokú "C" típusú államilag elismert nyelvvizsga esetén 35 többletpontban részesül a jelentkezõ, a "C" típusú felsõfokú nyelvvizsga 50 többletpontot jelent a felvételizõ számára. Nyelvvizsgáért járó többletpontok esetében maximum 50 pont vehetõ figyelembe, akkor is, ha a nyelvvizsgán elérhetõ többletpontok összege ezt meghaladná. A nyelv ismeretéért csak egy jogcímen járhat többletpont, vagy emeltszintû érettségi, vagy nyelvvizsga címén.
Tanulmányi versenyen szerezhetõ többletpontok
Az Oktatási és Kulturális Minisztérium által meghirdetett és támogatott maximum egy, Országos Mûvészeti Tanulmányi Versenyen elért 1-3. helyzetért 20 többletpont szerezhetõ. Tanulmányi versenyeken elért eredmény alapján tárgyanként legfeljebb egy versenyen elért eredményért járhat többletpont, ha a jelentkezõ a versenyeredményt azon tárgyak valamelyikébõl érte el, amelyeket a felsõoktatási intézmények pontot érõ tárgyként határoztak meg. Ilyen verseny az Országos Középiskolai Tanulmányi Verseny és a Szakmacsoportos Szakmai Elõkészítõ Érettségi Tárgyak Versenye, ahol az elért 1-10. helyezésért 80, 11-20. helyezésért 50, 21-30. helyezésért 25 többletpont jár. A Középiskolai Tudományos Diákkörök Országos Konferenciája versenye, ahol az elért helyezés alapján a nagydíjasoknak 30, az elsõ díjasoknak 15 többletpont jár, valamint az Országos Ifjúsági Tudományos Innovációs Verseny, ahol az elért legalább 3. helyezésért 25 többletpont jár.
Szakirányú végzettségért szerezhetõ többletpont
Szakirányú technikusi képesítõ bizonyítványért 30 pont jár. Szakirányú végzettségért is szerezhetõ többletpont, amennyiben az szakirányú továbbtanulásnak minõsül és az Országos Képzési Jegyzékben felsõfokú, vagy emelt szintû szakképesítésként szerepel. Ezért is 30 többletpont jár.
Sportteljesítményért járó többletpontok
Világ- és Európa-bajnokságon elért legalább 3. helyezésért 20, országos bajnokságon elért legalább 3. helyezésért 10 többletpont jár.
Elõnyben részesítésért járó többletpontok
A hátrányos helyzetû jelentkezõ minden jelentkezési helyén 25 többletpontra jogosult, amennyiben megfelel a kedvezményre jogosító feltételeknek, és azt megfelelõen igazolja. További 25 pontra jogosult az a jelentkezõ, akinek törvényes felügyeletét ellátó szülõje maximum az általános iskola nyolcadik osztályát fejezte be, vagy akit tartós nevelésbe vettek. A fogyatékossággal élõ jelentkezõk minden esetben 50 többletpontra jogosultak.
Az a jelentkezõ, aki a jelentkezési határidõ és a felvételi döntés közötti idõszakban gyermeke gondozása céljából fizetés nélküli szabadságon lévõ, terhességi-gyermekágyi segélyben (tgyás), gyermekgondozási segélyben (gyes), gyermeknevelési támogatásban (gyet) vagy gyermekgondozási díjban (gyed) részesül, 50 többletpontra jogosult.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság által szervezett olimpiai játékokon, a FIDE által szervezett Sakkolimpián, 1984-tõl kezdõdõen a Paralimpián vagy Siketlimpián 1-3. helyezést elért jelentkezõk felvételi összpontszáma bármely általuk választott intézményben, tagozaton, szakon 480 pont.
Felsõfokú szakképzés
A felsõfokú szakképzésre jelentkezõk esetében is maximum 480 pont szerezhetõ. A tanulmányi pontok kétszerezésével vagy a tanulmányi és érettségi pontok összeadásával vagy az érettségi pontok kétszerezésével állapítják meg a felsõfokú szakképzésre jelentkezõk pontszámát, amihez mindhárom esetben hozzáadják a jelentkezõ által elért többletpontokat.
Minimum követelmény
Felsõfokú szakképzésre a minimum teljesítmény többletpontok nélkül 140 pont, az alapszakokra, osztatlan, egységes képzésre való felvételhez szükséges minimum követelmény a többletpontok nélkül elért 160 pont.
www.felvi.hu
(www.edupress.hu)