A pályakezdõ diplomások egyik legnagyobb hátránya a munkaerõpiacon, hogy nincs munkatapasztalatuk. Ha egy-két éves gyakorlat nem is, de valamennyi mégis megszerezhetõ már a felsõfokú tanulmányok alatt. Sok szakon kötelezõek is ezek a gyakorlatok. A szakmai gyakorlatokon különféle kompetenciáikat erõsíthetik a hallgatók, felkészülhetnek a munkaerõpiac elvárásaira, a szakmájukban azonnal alkalmazható ismereteket szerezhetnek és fejleszthetik képességeiket. A legtöbb esetben a kommunikációs készség és a problémamegoldó képesség bizonyul a legnagyobb kincsnek. A gazdaságtudományi szakokon általában beépítenek a tantervbe egy félév gyakorlatot, de vannak olyan szakok, ahol a gyakorlatokat év közben az elméleti tárgyak teljesítése mellett vagy a nyári szünetben kell elvégezni.
A gyakorlatok kihasználása mellett sok szakember és oktató ajánlja a hallgatóknak, hogy vállaljanak valamilyen munkát a tanulmányaik mellett. Dr. Könyves Erika, a Szolnoki Fõiskola Üzleti Fakultás Turizmus Tanszékének vezetõje szerint nem kell feltétlenül szakirányú munkavégzést érteni ezalatt: "Lehet más típusú munkáról szó, szükség van arra, hogy a hallgatóban kialakuljon a felelõsségérzet, megtanuljon csapatban dolgozni, hatékonyan kommunikálni.". Olyan kompetenciákat fejleszthet így a diák a munkavégzés és a gyakorlat során, melyek értékesebbé teszik õt a munkaerõpiacon.
Ha nincs, hogyan keressünk?
Sok felsõoktatási intézmény tud gyakorlati helyekkel szolgálni hallgatói számára. Azonban elõfordulhat, hogy a diáknak nem felel meg az iskola ajánlata vagy az iskola nem tud gyakorlati helyet kínálni. Ebben az esetben bizalommal kell az oktatókhoz fordulni segítségért, ha viszont egyedül akarunk gyakorlati helyet szerezni, érdemes az internetes álláskeresõ portálokat böngészni, ahol nemcsak álláslehetõségeket találunk bõven, de számos esetben keresnek a cégek ezeken az oldalakon gyakornokokat.
A sikeres bejutáshoz egy gyakorlati helyre, ugyanúgy, mint a munka világában, jó fellépés, sikeres elsõ benyomás, megnyerõ önéletrajz, illetve motivációs levél szükségeltetik. Szerencsére az álláskeresõ oldalakon segítségképpen különbözõ önéletrajz és motivációs levélmintákat is találhatnak a munka- vagy gyakorlatkeresõk.
Egy jó gyakorlat jó munkahely lehet
Számos hallgatót érte már az a szerencse, hogy a gyakorlati helye lett a késõbbi munkahelye. Holczknecht Zsuzsa, a Szolnoki Fõiskola idegenforgalmi és szálloda szakán (ma ez a turizmus-vendéglátás alapszaknak felel meg) végzett 2006-ban. Mindig magának kereste a szakmai gyakorlati helyeket, bár a fõiskola is kínált gyakorlati helyet hallgatói számára. Zsuzsa szülõvárosában, Mezõtúron, majd Szolnokon is gyakornokoskodott, végül egyik gyakorlati helye, a Tiszainform Idegenforgalmi Szolgálat lett az elsõ munkahelye a diploma megszerzése után. Sok hasznos tapasztalatot szerzett már gyakorlatai során, melyeket máig kamatoztathat a munkájában, jelenleg a Magyar Turizmus Zrt. Észak-alföldi Regionális Marketing Igazgatóságánál dolgozik, mint munkatárs.
De nemcsak a gazdaságtudományi szakokon lehetnek ilyen szerencsések a hallgatók. A bölcsészettudományi képzésben tanuló hallgatókat szokás vagy divatos gyakorlatlannak tartani, pedig ha valaki akar, a bölcsészképzés mellett is szerezhet hasznos szakmai gyakorlatot. Karsai Zita, aki a Károli Gáspár Református Egyetem kommunikáció-történelem szakán végzett 2007-ben, jó példa erre. " A kommunikáció szakon a tavaszi és az õszi szemeszterekben minden évben kötelezõ volt a 30 órás gyakorlat teljesítése, továbbá az ötödik év végére rendelkezni kellett egy 270 órás nyári gyakorlati tapasztalattal is. Gyakorlati helyeim között szerepelt például a Duna Tv, a Pont rádió, a Tv Sziget, a Szolnok megyei Új Néplap, valamint számos nagyobb vállalat, mely szervezeti szempontból nyújtott betekintést a cégek mûködésébe. Egyetemi tanulmányaim elsõ évében a gyakorlati helyek felkeresése nehézséget okozott, de azt gondolom nagyon hasznos tapasztalatokkal lettem gazdagabb az évek során, melyek segítségemre voltak a késõbbiekben az álláskeresés, illetve az állásinterjúk területén." Mi több, Zita éppen egykori gyakorlati helyének, a Szolnok megyei Új Néplap szerkesztõségének térségi tudósítójaként kezdett el dolgozni a diploma megszerzése után.
A hallgatóknak tehát megéri gyakorlatot szerezni akár a felsõoktatási intézmény által felkínált gyakorlati helyeken és gyakorlati félévben, akár saját maguk által keresett gyakorlati helyeken. Mert mit lehet tudni, a gyakorlati helybõl munkahely is lehet egyszer. Mindazonáltal érdemes a felsõfokú tanulmányok mellett, ha csak részmunkaidõben is kipróbálni a munka világát, jól mutat az önéletrajzban és hasznos tapasztalatokkal bõvíti a hallgatók munkaerõ-piaci eszköztárát.
- felvi.hu -