Ha valaki nem is rögtön állást szeretne találni, annak is elõnyös lehet elmenni a börzékre, hisz kiváló tájékozódási lehetõséget biztosít.
Véget értek a legutolsó állásbörzék a tavalyi évben, melyeknek az volt a célja, hogy a végzõs fiataloknak munkalehetõségeket kínáljanak, a leendõ diplomásoknak pedig szakmai gyakorlatot biztosítsanak. Az ország számos felsõoktatási intézményében rendeztek ilyen programokat, melyek tavasszal újra folytatódnak. Ha valaki nem is rögtön állást szeretne találni, annak is elõnyös lehet elmenni a börzékre, hisz kiváló tájékozódási lehetõséget biztosít.
Hamarosan itt a tavasz és ismét számos állásbörzére látogathatnak el a munkakeresõk. A tavalyi év tapasztalatait gyûjtöttük össze a következõ körképben.
Országos, nemzetközi, független és helyi
Az országos és nemzetközi állásbörzéken kívül az egyetemvárosok is tartanak külön állásbörzéket, de a fõiskolákon is számos lehetõsége volt a hallgatóknak, hogy feltérképezzék munkalehetõségeiket. Idén újdonságként a HVG is szervezett egy független állásbörzét, amelyen több mint négyezer álláshelyet kínáltak a frissen végzetteknek.
Állásbörzék elõtti teendõk a sikerért
Az állásbörzéket megelõzõen vagy a börze ideje alatt a felsõoktatási intézmények gyakran tartanak felkészítõ-beszélgetéseket, önéletrajzíró kurzusokat annak érdekében, hogy a hallgatók felkészülten állhassanak a munkáltatók elé. Ezen az elõadásokon megtanulhatnak a jelentkezõk önéletrajzot, valamint motivációs levelet írni. A karrierirodák pedig elmesélik azt, hogy mire érdemes figyelni egy állásmeghallgatáson.
"Helyi" állásbörzék
Szakterület-specifikus állásbörzéket a legtöbb egyetemen és fõiskolán tavasszal rendeznek, ahova az intézmények a partnercégeiket, a térség vállalatait hívják meg, hogy így segítsék álláslehetõséghez friss és leendõ diplomásaikat.
A helyi állásbörzék nagy elõnye, hogy általában a fõiskola vagy egyetem profiljának megfelelõ cégek érkeznek a térségbõl, hogy a hallgatóknak az adott szakterületen biztosítsanak bizonyítási lehetõséget, így az állásbörzére és az esetleges leendõ munkahelyre sem kell sokat utazni.
Vannak intézmények azonban, ahol már a keresztféléves képzés végzõseinek is külön állásbörzét szerveznek, ezeket õsszel tartják.
Országosan integrált állásbörzék eredményei
Integrált Felsõoktatási állásbörzét szervezett a Mûegyetem 2007 novemberében mûszaki és/vagy gazdaságtudományi képzést nyújtó egyetemek, fõiskolák diákjainak. A végzett kutatásokból kiderült, hogy több mint 40 százalékban más egyetemek végzõs hallgatói is képviseltették magukat a börzén. A kiállítók csaknem 60 százaléka itt multinacionális vállalat volt, a fõ tevékenységi területük szerint leginkább az informatikai, információtechnológiai, telekommunikációs cégek képviseltették magukat, melyeket a HR szolgáltatók és a gépjármûgyártásban érdekeltek követtek. Az állásbörzén 3155 állásajánlatot hirdetett meg.
A Budapesti Corvinus Egyetem Karrier Expoján csaknem száz kiállító mutatta be vállalatát, álláslehetõségeit. A Karrier Expo jellegzetessége volt, hogy valamennyi szakos hallgatónak kínáltak munkalehetõséget a több ezer álláslehetõségbõl.
Egy speciális lehetõség a tavalyi évben
A HVG Állásbörzét 94 kiállító részvételével rendezték meg, az ország összes régiójából érkeztek a kiállítók, ezen felül külföldi munkalehetõséget is kínáltak a fiataloknak. Érdekes eredmény volt, hogy a résztvevõk a statisztika alapján legszívesebben Budapesten (67,6 százalék) vagy külföldön (10,9 százalék) szeretnének elhelyezkedni, de biztató, hogy látogatóik 65,4 százaléka, az elsõdleges preferenciáktól függetlenül, hajlandó lenne elköltözni, ha munkája úgy kívánná. Az állásbörzén összesen 4 122 állásajánlattal találkozhattak a látogatók. Ez a szám nagyjából megegyezik az állásbörzére látogatók számával, ugyanis a rendezvény két napján 4 400 látogatót számláltak, tehát szinte minden résztvevõnek jutott egy állás.
A tapasztalatok azt mutatják, hogy még mindig a legkeresettebbek a gazdasági vagy pénzügyi képesítést szerzettek, valamint a mûszaki végzettségûek. A végzett statisztika azt mutatja, hogy a vállalatok támogatják a munkavállalók továbbképzését. Ez az állásbörze attól volt más, hogy oktatási intézményektõl függetlenül jött létre. Valamint az, hogy az állásajánlatok kevésbé voltak specifikusak, nem csak frissdiplomásoknak és nem csak bizonyos végzettségûeknek szóltak.
Igények és elvárások: pályakezdõk vs munkáltatók
Az álláskeresõk szerint a legfontosabb a magas alapbér; a stresszmentes, barátságos légkör, a jól definiált feladatok, valamint a kihívás, a változatosság biztosítása vonzza a diplomásokat. Fontos szempont még az is, hogy vannak-e a rendszeres továbbképzések, vagy támogatják-e a továbbtanulást. Pályakezdõkkel kapcsolatos elvárások közül a kiállítók az elmúlt két évben rendszeresen az öt legfontosabb között jelölték meg, hogy jól tudjon másokkal együttmûködni; pontosan, alaposan dolgozzon; tartsa be a határidõket; jó problémamegoldó készsége legyen, valamint megfelelõen lássa el a szakmai feladatokat, szempontokat.
A Mûegyetemi Állásbörze 2007 látogatói szerint a kiválasztott állás megszerzését befolyásoló tényezõk közül a legfontosabb három szempont - az elmúlt öt állásbörzéhez hasonlóan - a szakirányú végzettség; a jó fellépés, kommunikációs készség, valamint a nyelvtudás.
Álláslehetõség, ha a börzén nem találtál
Az álláskereséshez fõként az online állásközvetítõ oldalakat, vagy a család, esetleg ismerõsök segítségét veszi igénybe, a friss diplomások. Sok állást lehet találni még a nyomtatott sajtóban is, de megoldás lehet az is, ha a fiatalok elmehetnek álláskölcsönzõ vagy fejvadász cégekhez, hogy munkát találjanak. Vagy megvárják a tavaszt és az állásbörzéket...
- felvi.hu -