Biológia Intézet

                                                    1.   Állattani és Humánbiológiai Csoport 
                                                    2.   Genetika és Molekuláris Biológia Csoport 
                                                    3.   Mikrobiológia Csoport 
                                                    4.   Növénytani Csoport 
                                                    5.   Ökológiai és Hidrobiológiai Csoport 

                                                          Az Intézet saját fejlesztésű honlapja


Állattan és Humánbiológia Csoport

Oktatóink

Tantárgyi tematikák

 

Állattan és Humánbiológia Csoport feladata az állatszervezettan, az állatrendszertan, az állatélettan, a humánbiológia valamint ezen felsorolt tantárgyakhoz kapcsolható tudományok és tudományterületek integrálása, oktatási és kutatási feladatok megszervezése és ellátása.

     


Genetika és Molekuláris Biológia Csoport

Oktatóink

A Genetika és Molekuláris Biológia Csoport feladata: a genetika, molekuláris biológia, biokémia, biotechnológia, bioinformatika, sejt- és fejlődésbiológia tudományok integrálása oktatási és kutatási programok révén. A csoport munkatársai Prof. Dr. Balogh Árpád, Kalucza Lajosné dr. a szénhidrát anyagcsere és stresszbiológia területén végeznek kutatásokat, míg Dr. Máthé Endre kutatási tevékenysége kiterjed a sejtciklus – sejtosztódás regulációjára és bioaktív hatóanyagok hatásmechanizmusának vizsgálatára. A Genetika és Molekuláris Biológia Csoport kitűnő oktatási és kutatási szaklaboratóriumokkal rendelkezik, és munkatársai rendkívül fontosnak tartják a csoport szakterületei felé orientált hallgatók szakmai formálását és karriergondozását. 
Főoldal


Ökológiai  és Hidrobiológiai Csoport


Az „Ökológiai és Hidrobiológiai csoport” feladata

· az „Ökológia” tantárgy oktatása és a hozzákapcsolódó terepgyakorlat megszervezése;

· a hagyományos képzésben a „Hidrobiológia” szakirány tantárgyainak oktatása, az e témában készülő szakdolgozatok témavezetése;

· a 2006-tól induló „Biológus BSc” képzés keretében „Hidrobiológus operátor” szakirányú képzés előkészítése;

· az ökológia és a hidrobiológia területén tudományos kutatások végzése, pályázatokban való részvétel.

A jelenleg folyó hidrobiológus szakirányú képzés keretében a biológiatanár szakos hallgatók a 4. félévében kezdhetik meg hidrobiológiai tanulmányaikat. A szakirányú képzés 5 féléves. A szakirányú képzésben résztvevő hallgató a 8. félév végén hidrobiológiából szakdolgozatot készít és záróvizsgát tesz. A szakdolgozat megvédése és sikeres záróvizsga letétele után a hallgató az oklevelébe betétlap-mellékletet kap, ami dokumentálja a hidrobiológia szakirányú képzésben való eredményes részvételét.

Az új típusú (lineáris) képzés keretében a hidrobiológus operátor szakirányon az EU Víz Keretirányelvben központi helyet foglaló élőlénycsoportok – a fitoplankton, a fitobenton (perifiton), a makrovegetáció, a makrogerinctelen fauna (makrozoobenton) és a halak – megismerésére, reprezentatív mintáik begyűjtésére, taxonómiai azonosítására készíti fel a hallgatókat.
Főoldal


Mikrobiológia Csoport

Oktatóink

Kutatási tevékenység:

A mikrobiológiai csoport munkatársai a környezetvédelem, a környezetvédelmi mikrobiológia, a szennyeződések másodlagos terjedésének mikrobiológiai monitorozása, a szennyezett és szennyeződő biotópok növényeinek káros-anyag felvétele, az indoor és outdoor légterek mikrobiológiai vizsgálatait végzi. E tudományterületeken belül tanulmányozzuk a mikroorganizmusok szerepét a nehézfémek mobilizációjában a növény - talaj - mikróba rendszerben. Vizsgáljuk a baktériumokban és a gomba spórákban koncentrálódott fémek mennyiségét és minőségét, valamint másodlagos szóródását környezetünkbe, különös tekintettel bizonyos klamidospórákhoz és pollenekhez tapadt tenyészthető mikroorganizmusok allergiát okozó hatásaira. Tanulmányozzuk továbbá szennyezett és szennyeződő biotópok mikroba kibocsátását. A mikrobiológiai csoport vizsgálatokat végez hulladéklerakók biológiai állapotának a környezetre gyakorolt hatásvizsgálatára, a humán környezetre kifejtett hatásokra. Méréseket végzünk szennyvíztisztító üzemek és környezetük mikrobiológiai-ökológiai állapotfelmérésére.

Az utóbbi években több pályázatot nyertünk, amelyeket sikeresen lezártunk. A Csoport oktatási – kutatási pályázatait franciaországi (University of Lyon I., University of Nancy I.), valamint ukrajnai (University of Uzhgorod, University L’vov) államközi szerződésen alapuló tudományos és technológiai együttműködés keretében valósítja meg.

Oktatási tevékenység:

 A Csoport oktatott tantárgyai a mikrobiológia alap- és alkalmazott tudományterületeit átfogja, amelyek a Csoport honlapján olvashatók.

Hallgatóin nagy számban vesznek részt a mikrobiológia alap- és alkalmazott kutatásaiban, amely eredményekről tudományos diákköri és szakdolgozatok formájában írásos


Növénytan Csoport

Oktatóink

Oktatás

A Növénytani Csoport oktatói részt vesznek a biológia szakos hallgatók növénytannal (szervezettan, rendszertan, élettan) és ökológiával kapcsolatos tantárgyak elméleti és gyakorlati képzésében. A csoport által szervezett terepgyakorlaton külön hangsúlyt fektetünk arra, hogy a diákok az elméleti és gyakorlati képzésben szerzett ismereteiket a terepen is hatékonyan alkalmazni tudják.

 

Kutatás

Kutatási témáinkban arra keressük a választ, hogy hogyan lehet a vízinövényeket a szennyvíztisztításban minél hatékonyabban alkalmazni. További kutatási témánk a vízinövények vízminőség javításában betöltött szerepének vizsgálata. Vizsgálataink tudományos diákkörös hallgatók aktívan bevonásával zajlik. Kutatási projektünk nemzetközi csapatmunka keretében folyik, holland olasz svéd részvétellel. A csoport a hazai lápok algológiai kutatásban is részt vesz. Vizsgálati eredményeink a növényökológia és vízi ökológia területén nemzetközi elismertségnek örvendenek.