A tanszék saját fejlesztésű honlapja
A Tanszék története A Nyíregyházi Főiskola elődjén a Bessenyei György Tanárképző Főiskolán 1966-ban indult meg nappali tagozaton a fizika szakos tanárképzés, ekkor alakult a Fizika Tanszék is. Napjainkig közel ezren fejezték be sikeresen tanulmányaikat, és tanítanak - generációkat nevelve - elsősorban Szabolcs-Szatmár-Bereg megye, valamint a tágabban értelmezett régió általános és középiskoláiban.
Az 1970-ben kapott Norstedts gyártmányú eszközkészletre alapozottan mára kb. 15M Ft értékű, a kísérleti fizika oktatási hátterét magas színvonalon biztosító eszközpark épült ki. A hallgatói laboratóriumok sorát szereltük fel korszerűen, és pályázatok részeseként (FEFA II, III, TEMPUS, KOMA) még az utóbbi években is tudtunk eszközöket vásárolni és egy új oktatói-hallgatói kutató laboratóriumot felszerelni.
Nappali tagozatos hallgatóink a fizikát matematikával, technikával, angollal, biológiával, számítástechnikával, testneveléssel és legújabban környezetvédelemmel szakpárban tanulhatják. Levelező tagozaton egyszakos alapképzés (LA), és a már diplomával rendelkezők részére kiegészítő másoddiplomás (LD) képzés folyik. A végzett fizika szakos tanároknak pedig akkreditált pedagógus továbbképzési programot kínálunk.
A Fizika Tanszék további oktatási szolgáltatása az összes természettudományi szakos hallgató részére tartott "A fizika alapjai" c. tantárgy, a tanító szakosoknak tartott "Természetismeret", valamint a környezetvédelem szakosok részére tartott "A környezetvédelem fizikai alapjai" c. tantárgy is. Oktatásunk alapjában kísérleti fizika centrikus, s nagy teret kap benne a fizika tanári pályára történő felkészítés, amely egyrészt a főiskola falai, másrészt a gyakorlati képzés keretében a gyakorló iskolákban folyik.
A tanszéken mind a szakmódszertani, mind a szakmai kutató munka figyelemreméltóan eredményes. Az előbbi téma gyökerei a mélyebbek, s a fizika alsó-, közép- és felsőfokú tanításának problémakörét ölti fel. Szakmai kutatásaink a debreceni ATOMKI és KLTE bázisán, és azok segítségével indultak, de fokozatosan megteremtettük ezek művelésének tanszéki feltételrendszerét is. Az évek során vákuumfizikai, röntgen, spektroszkópiai kutató laboratóriumot alakítottunk ki, majd egy használt pásztázó elektronmikroszkópot is sikerült üzembe helyeznünk. A korábbi és a jelenlegi tanszéki oktatók publikációinak száma meghaladja a 250 darabot.
Jelentős külföldi együttműködést alakítottunk ki német (Freiburg), (Drezda), lengyel (Rzeszow) és ukrán (Ungvár) főiskolák, ill. egyetemek fizika tanszékeivel. A főiskolai előadásokon, szemináriumokon és gyakorlatokon kívül az érdeklődő hallgatók dolgozhatnak a Hatvani István Fizika Tudományos Diákkörben. Az itt készült értékes dolgozataikkal korábbi tanítványaink az országos konferenciákon mind a szakmai, mind a tantárgypedagógiai szekciókban országosan is jegyzett (II.-III. hely) eredményeket értek el.
A tanszék - mint az ország legkeletibb szellemi műhelye - jelentős szerepet játszik a fizikai tudománynépszerűsítés, a kultúraterjesztés és a tehetséggondozás területén is. E tevékenységünket a főiskola biztosította lehetőségeken túl a TIT és az ELFT keretein belül végezzük. Rendszeres rendezvényünk az Őszi Fizikus Napok, melynek keretében nagysikerű kísérleti délutánokat tartunk, versenyeket, eszközkiállításokat szervezünk általános és középiskolások részére, s a szakma ismert személyiségeit hívjuk meg előadástartásra, tanszéki beszélgetésre.
Nyíregyházi kezdeményezésre indult útjára két évtizeddel ezelőtt az Általános Iskolai Fizikatanári Ankét is. Oktató, nevelő és kutató munkánk elismerése, hogy az Országos Akkreditációs Bizottság a fizika szakot "kiváló"-ra minősítette 1996 tavaszán. 2000-től a Nyíregyházi Főiskola megalakulásától a Fizika Tanszék a Természet- tudományi Főiskolai Kar keretében működik tovább.