2016. április 26-án rendezték a Nyíregyházi Egyetemen a 20 éves közgazdászképzés jubileumát ünneplő programot, ahol a képzés korábbi és jelenlegi oktatói, hallgatói is részt vettek, idézték fel emlékeiket a délelőtti konferencián, majd délután tanár-diák találkozóra is sor került. Az intézmény „A” épületének második emeletén kiállítás is nyílt, melyen az elmúlt húsz év írásos és tárgyi emlékei is megtekinthetők.
A délelőtti konferencián Dr. Onder Csaba rektor köszöntötte a résztvevőket, aki elmondta, habár ő „tanárképzős” volt, neki is örömteli a mai nap, szívesen nézegeti a húsz év emlékeit bemutató tablókat, a régi fényképeket, remek érzés visszaemlékezni. 2010-ben került át az akkori a Gazdaságtudományi Karra, ahol, - ahogyan fogalmazott, „az új kollégák, az új szervezeti egység és munkakultúra nagy hatással volt rá, egy inspiráló szervezeti kultúrába csöppent bele”.
A köszöntő után neves kollégák, emlékeztek vissza a szak múltjára. Dr. Sinóros-Szabó Botond, volt kari főigazgató, a képzés első szakfelelőse szerint a mai nap kiváló lehetőséget nyújt arra, hogy kiderüljön, az elmúlt 20 év mit is üzen azoknak az embereknek, akik a ’90-es években úgy gondolták, mernek új dimenzióban gondolkodni, és beindítani egy új képzést. „A múlt üzen a jelennek, meg lehet válaszolni azt, hogy, akik egykoron az alapításon gondolkodtak, jól tették-e fel a kérdést, helyesen gondolkodtak-e. A válasz egyértelműen igen” – mondta.
Dr. Veress Pál, a korábbi Oktatási és Kulturális Minisztérium főosztályvezető-helyettese Budapestről támogatta a közgazdász képzés 1995-ös indulását az akkori Rákóczi utcai Mezőgazdasági Főiskolai Karon. Ő maga is a vidék szülötte, és ahogyan ő fogalmazott, ha a Nyíregyházi Egyetemre – a régi főiskolára – jön, haza jön. Mint elmondta, a gazdasági képzés egyfajta „diadalmenetéről” beszélhetünk, ugyanakkor erős versenyhelyzet is van, hiszen a rendszerváltás után szinte minden intézmény indított egy vagy több gazdálkodástudományi képzést.
Ezt követően Mádi Zoltán, a Magyar Közgazdasági Társaság Megyei Tagozatának elnöke, Nyíregyháza volt polgármestere emlékezett vissza a kezdetekre: „Mikor átvettem Nyíregyháza vezetését, fontos feladat volt a városstratégia meghatározása, melynek természetesen az oktatás is része volt. A felsőoktatásban sajnos voltak alapvető problémák, így született meg az a döntés, hogy egy közgazdasági képzés segítené leginkább a térség felzárkózását.” – fogalmazott az egykori városvezető.
Dr. Láczay Magdolna főiskolai tanár, volt kari főigazgató szintén már a kezdetektől jelen volt a képzés életében. Többek között részt vett abban az adatgyűjtésben, mely a képzési igényeket mérte fel, segédkezett az óraadói kollektíva toborzásában, valamint a szak megújításában. Boldogan emlékezett vissza a szak születésére, e mellett a kezdeti nehézségekről is szót ejtett.
A sort Dr. Filep Gyula főiskolai tanár, volt szakfelelős követte, aki humorosan megemlítette, hogy a kezdeti időkben az emberek nagy része azt sem tudta, „mi is az a közgazdász”. Úgy véli, a közgazdász képzés nyíregyházi története sikertörténet a számok, statisztikák tükrében is, hiszen volt olyan időszak, amikor közel 3500 hallgató volt csak a gazdálkodási- és menedzsment szakon, továbbá kiemelte a képzés fontosságát is: „Modern gazdaság jól felkészült közgazdászok nélkül nem működhet” – mondta az egyetem oktatója.
Ezután Dr. Galó Miklós, nyugalmazott főiskolai tanár, volt szakfelelős osztotta meg élményeit, gondolatait a jelenlévőkkel. Kiemelte, hogy ma nem csak a közgazdász képzés 20 éves jubileumát ünnepeljük, hanem egyúttal azt is, hogy Beregszászban 15 éve indult el ez a képzési forma, a Nyíregyházi Egyetem egyetlen határon túli képzése.
Dr. Pásztor Szabolcs egyetemi docens, „öregdiák”, aki nemcsak gazdálkodási szakon végzett, de később oktatóként tanított is a képzésben, így egészen más nézőpontból emlékezett vissza, az akkori hallgatói életet mutatatta be a közönségnek. Ő még nagy, 200-300 fő körüli csoportban tanult, amely roppant heterogén volt. A főiskola volt hallgatója megköszönte valamennyi oktatójának, hogy átadták tudásukat, formálták szemléletüket, illetve a gyakorlatias szakmai megközelítést. „Hálás vagyok, hogy itt lehettem hallgató” – mondta az MNB jelenlegi munkatársa.
A megemlékezést Vargáné dr. Bosnyák Ildikó jelenlegi szakfelelős beszéde zárta, aki egyben a Gazdálkodástudományi Intézet megbízott intézetigazgatója is. A közgazdász képzést egy gyermekhez hasonlította, aki a mai napon hivatalosan is nagykorúvá vált, de akkor sem szabad elengedni a kezét. Megköszönte mindenkinek a részvételt, és az eseményt követően a megnyílt fotó- és dokumentumkiállításra invitálta a vendégeket.
Az eseményen köszöntőt mondott Dr. Kvancz József, az intézmény jelenlegi kancellárja, a korábbi Gazdasági és Társadalomtudományi Kar dékánja, aki sok sikert kívánt a képzésnek és megköszönte a szervezők munkáját. A délelőtti program végén a húsz éves közgazdász képzést egy születésnapi tortával is megünnepelték. A rendezvényt délután szakmai beszélgetéssel egybekötött visszaemlékezés zárta, ahol a régi és új hallgatók valamint oktatóik találkozhattak.