A magyarországi oktatás történetében mérföldkőnek tekinthető a népzenei képzés felsőfokra emelkedése. A Művelődési és Közoktatási Minisztérium a nyíregyházi Bessenyei György Tanárképző Főiskola kezdeményezésére 1991-ben hagyta jóvá az első ének-zene, népzene szakos évfolyam elindulását. 1991 szeptemberében 9 hallgató kezdte meg nappali munkarendben a tanulmányait, majd jóváhagyást kapott a szak levelező munkarend szerint történő beindítása is. Az 1992. évi, 36 fővel indult első levelezős évfolyam kifutása után, 1996-ban, majd 2000-ben indulhatott új csoport. 2002-től folyamatossá vált a levelező képzés is a jogutóddá vált Nyíregyházi Főiskolán.
A bolognai folyamat változásainak következményeként a 2006-ban felvételt nyert évfolyam kifutásával, mintegy 20 éves tapasztalattal és 350 végzett hallgatóval 2010-ben átmenetileg megszűnt a Bessenyei György Tanárképző Főiskola által alapított népzenetanári képzés Nyíregyházán.
Az Ének-zene Tanszék az ének-zene alapszak keretében ún. népzene szakirány (később specializáció) keretei között tartotta életben a népzenei képzést.
Az osztatlan tanárképzésre történő átalakulás után azonban, 2015-től új struktúrával, új elnevezéssel és tartalommal, az országban egyedülállóan, Nyíregyházán indult el a népzene- és népikultúra-tanár szak.
A Nyíregyházi Egyetem Zenei Intézete kétnapos rendezvény keretében ünnepli meg a 30 éves jubileumot. A 2022. február 18-i egyetemi ünnepi koncert és konferencia után, február 19-én disznótor és közös muzsikálás keretében várja volt hallgatóit a Sóstói Múzeumfaluba. A hagyományőrző programra, melynek keretében csoport- és évfolyamtalálkozókra nyílik lehetőség, mintegy 300-350 fő részvételét várják. Az esemény egybeesik a 2022-es Nyírségi Disznótoros Fesztivál és Nemzetközi Böllérversennyel. A két program egymást erősítve és kiegészítve valósul meg a nyíregyházi Múzeumfaluban, jelezve a város és az egyetem kulturális munkakapcsolatát, együttműködését.
Az esemény programjait, meghívóját itt tekinthetik meg: