A 2007-es ponthúzást követõen az látszik, hogy a maximális 144-es ponthatárt hat szakon állapította meg az Oktatási és Kulturális Minisztérium és az érintett intézmény, ez tavaly négy szakon volt követelmény. A több mint 81 ezer felvett hallgatóból 16.738 diák ért el 130-nál magasabb pontszámot. Az idei vonalhúzás eredménye, hogy a 121-130 közötti ponthatár lett a szakok között legmagasabb arányban a felvételi követelmény. Növekedõ arányt mutattak a 121-130 között ponthatárok, ennyit az összes szak 10,54 százalékánál kellett teljesíteniük a felvételizõknek. Emellett szintén nõtt a nagyon alacsony pontszámot elváró (72-80) szakok listája, ez az összes szak 41, 21 százalékát jelenti. Csökkent azonban a 81 és 110 pontot követelõ szakok aránya, ez megközelítõleg a szakok harminc százalékát alkotja.
Hat szak esetében kellett maximális pontszámot produkálniuk a jelentkezõknek, a Budapesti Corvinus Egyetem nemzetközi gazdálkodási szak magyar és angol nyelvû képzésén, az Eötvös Loránd Tudományegyetem germanisztika-néderlanisztika szakirányán, a keleti nyelvek és kultúrák-hebraisztika szakirányán és a kommunikáció és médiatudomány szakán, valamint a Budapesti Mûszaki és Gazdaságtudományi Egyetem matematika szakán.
A 140 pont feletti ponthatárok megkövetelésében nagyon sok a keleti nyelvek valamelyik szakiránya, ennek oka lehet, hogy az ide jelentkezõk sok plusz ponttal rendelkeznek nyelvtudásuk miatt, és a felvehetõ keretszám is meglehetõsen alacsony ezeknél a szakoknál. A 22 szak közül nyolc szak a keleti nyelvek valamelyike. A 140 pont feletti ponthatárok listáján a nemzetközi elõtaggal jelzett szakok is magas számban szerepelnek, a nemzetközi gazdálkodás és a nemzetközi tanulmányok szak négyszer szerepel a 22-es listán. Emellett többek között olyan szakok fértek el a magas követelmény megkívánó listán, mint a szociológia, pszichológia és az alkalmazott közgazdaságtan.
A teljes ponthatárlista és további tanulmányok elérhetõk az Országos Felsõoktatási Információs Központ honlapján, a
www.felvi.hu oldalon.
(www.edupress.hu)