Május elseje mindenki számára kedves ünnep lehet, hiszen ilyenkor a pihenésé, a kikapcsolódásé a fõszerep. Hogy milyen jelentése van még ezen kívül ennek a napnak? Lássuk!
Éljen május 1-je! - a munka és a szerelem ünnepe
Ami a munkát illeti: 1882 óta ünnepeljük a munka ünnepét, a munkavállalók szolidaritási napját. A munka ünnepe a nemzetközi munkásmozgalmak által kiharcolt, minden év május 1-jén tartandó ünnepség, hivatalos állami szabadnap, mely a munkások által elért gazdasági és szociális vívmányokat hivatott megünnepelni.
Elõzménye a chicagói munkás szakszervezetek által hirdetett sztrájk, melyet 1886. május 1-jén tartottak a nyolc órás munkaidõ bevezetéséért, és amit végül Haymarketi zavargás zárt le. 1889. július 14-én Párizsban megalakult a II. Internacionálé melyen úgy határoztak, hogy a három évvel korábbi chicagói tüntetés kezdetének negyedik évfordulóján, 1890. május 1-jén a szakszervezetek és egyéb munkásszervezõdések együtt vonuljanak fel országszerte a nyolc órás munkaidõ bevezetéséért, ahol az még nem történt meg, illetve a nemzetközi szolidaritás kifejezéséért. A tüntetések az Egyesült Államokban olyan jól sikerültek, hogy a II. kongresszuson, 1891-ben május elsejét hivatalosan is a „munkásosztály nemzetközi összefogásának harcos ünnepévé” nyilvánították.
Ami a szerelmet illeti: a májusfa állításának hagyománya több mint hatszáz évre tekint vissza, ugyanis 1400-tól jegyzik ezt a népszokást. Május elsõ napján a házakat zöld lombokkal díszítették fel. A májusi zöld ágat, a májusfát a székelyek jakabfának, jakabágnak, hajnalfának is hívták, másutt májfának nevezik.
A májusfát fõként lopták a legények, és annak a lánynak állították, akinek udvaroltak. A lopások miatt a hatóság sokszor tiltotta ezt a szokást. A szokás új formája a májusi virág küldése. A legények szépen feldíszített cserepes virágot küldenek annak a lánynak, akinek udvarolnak, s a virág az ablakba kerül.
Három éve az Európai Unióban
A munka és a szerelem ünnepe mellett, viszont nem szabad elfelejteni egy nem olyan régi, ámde annál a fontosabb vonatkozást sem: Magyarország három éve az Európai Unió tagja. Hazánk 2004. május 1-én lépett be az EU-ba Csehországgal, Lengyelországgal, Szlovákiával, Szlovéniával, Lettországgal, Litvániával, Észtországgal, Máltával és Ciprussal együtt.
Így tehát akárhogy is nézzük, talán mindenki talál magának egy kis okot az ünneplésre, ki ezért, ki azért.
Forrás: wikipédia.hu
-kn-