Egy újabb jól sikerült ötórai tea a könytárban

Ismét egy kellemes ötórai teán vehetett részt, aki február 19-én ellátogatott a Nyíregyházi Fõiskola Központi Könyvtárába, hogy meghallgassa dr. Nagy Levente fõiskolai docens Erdély, Kanada és Magyarország egy politológus szemével címû elõadását. Dr. Nagy Levente azzal kezdte élménybeszámolóját, amikor az 1980-as években megtapasztalta a romániai kemény diktatúrát. Amikor ’86-ban Erdélybõl Kanadába költözött, mintha egy másik bolygón találta volna magát. 15 évig élt ott, míg végül Magyarországon települt le. A politológus elõadásában fõként kanadai élményeit szerette volna kifejteni. Meglepõ volt ugyanis számára, hogy 10 emberbõl 9 nem tudja kint, hogy mi az a Románia, és 10 emberbõl 6 Magyarországról sem hallott. Maximum Drakula és Puskás kapcsán derengett számukra valami. Az is érdekes, hogy Kanadának kétféle jelentését ismerik.

Az egyik szerint falut, települést jelent, a másik szerint azt, hogy „itt semmi sincsen”. Majd az átlag angol kanadai identitástudatáról, törvényhozásukról, bíróságukról ejtett pár szót. Kiderült, hogy sok konfliktusuk van az õslakos indiánokkal, akik a mai napig igényt tartanak a földre. Végül a három érintett ország alkotmányát hasonlította össze. Míg a románoké úgy indít, hogy „Románia szuverén, egységes, oszthatatlan nemzetállam”, addig a mi alkotmányunk nagyjából úgy kezdõdik, hogy Magyarország köztársaság, alkotmányos jogállam, a hatalom a népé.

Az észak-amerikai kontinens északi részén elhelyezkedõ 33 milliós ország alkotmányának elején pedig ez a mondat áll: „Kanada Isten felsõbbségén és a jó uralmán alapszik”. Az elõadás végeztével kérdésekre is lehetõséget adtak, amikre dr. Nagy Levente szívesen válaszolt, persze politológus szemmel, de gyakorlatias példákkal illusztrálva.

A következõ Ötórai teára március 4-én invitálják a közönséget, amikor is dr. Láczay Magdolna a Vezetés és Humántudományi Tanszékrõl fog beszélni a Rendszerváltásról-elitváltásról.

- indexkelet.hu -