"Egységes határrégiós turisztikai kínálatfejlesztés" HU0013/NA/49

   

A Nyíregyházi Főiskola sikeres pályázata az EGT & Norvég Finanszírozási Mechanizmus valamint a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség megbízásából a VÁTI Kht. támogatásával megvalósuló a magyar-ukrán határtérség határon átnyúló együttműködéseinek fejlesztését célzó pályázati felhívásán.

 

 A projektgazda a Nyíregyházi Főiskola, a projekt ukrán oldali partnere a beregszászi II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola.

A projekt megvalósításának szakmai közreműködői dr. habil Hanusz Árpád, dr. Kókai Sándor.

 A projekt célterülete Szabolcs-Szatmár-Bereg megye Magyarországon és Kárpátalja megye Ukrajnában.

 A projekt célja a megalapozott turizmusfejlesztéshez nélkülözhetetlen a meglévő turisztikai értékek, kínálat felmérése és rendszerezése.

 A cél eléréséhez szükséges tevékenységek során készülhetnek el tematikus turisztikai programcsomagok, amelyek egyrészt stratégiai iránymutatást adnak a térség turisztikai szereplőinek, másrészt konkrét lépést jelentenek nemzetközileg is vonzó és piacképes turisztikai termékek, a tematikus-programútvonalak, kialakításában. Egy honlap az elkészült programcsomagok prezentálásában és szélesebb körben való megismertetésében játszik fontos szerepet. A képzési igények meghatározása a térség turizmusának hosszú távú fejlődésére van befolyással és szoros összefüggésben van az elkészült felmérő-rendszerező, illetve programcsomagokat kidolgozó tanulmányokkal, hiszen az azokban megfogalmazott fontos iránymutatást adnak arra nézve, hogy milyen speciális képzettségű szakemberekre, mekkora nagyságrendben várható igény közép- és hosszútávon. A projekt zárókonferenciája egy szakmai szimpózium. A szakmai szimpózium résztvevői a két megye jelentősebb turisztikai szereplői, akik megismerkednek a tanulmányok eredményeivel, a kidolgozott programcsomagokkal, lehetőség nyílik a további együttműködési irányok kijelölése és a képzési kutatás főbb megállapításainak gyakorlati alkalmazásával kapcsolatos kérdések megvitatása.

A projekt legfőbb hatása a határon átnyúló együttműködés tekintetében, hogy a felsőbb, tervezési szinten már több esetben megvalósult közös tervezést a mindkét térséget feltáró tematikus programcsomagok kidolgozásával a gyakorlati együttműködés irányába mozdítja el. A programcsomagokhoz kidolgozása a turisztikai szolgáltatókat a hosszú távú partnerség-építésre ösztönzi, amelyben minden fél a konkrét gazdasági haszonnal is járó, korrekt és stabil együttműködésben érdekelt. A programcsomagok kialakításának kommunikációja a határtérség szélesebb közvéleménye felé, a turizmusban közvetlenül érintettek mellett, a határ két oldalának lakosságát is közelebb hozza egymáshoz, hiszen tudatosítja bennük az összefogásban rejlő lehetőségeket és a közös felelősséget a térség értékeiért, azok megőrzéséért és érdekeltté teszi őket az együttműködésben.