Gazdaság- és bölcsészettudomány a legnépszerûbb

A jelentkezések adatai szerint a három legnépszerûbb alapszak továbbra is a gazdálkodás és menedzsment, a kommunikáció és médiatudomány, valamint a turizmus és vendéglátás. Idén népszerûbbnek bizonyultak a mûszaki területek, így az elsõ húsz legnépszerûbb alapszak között a gazdaságtudományi területhez tartozó szakok mellett a mûszaki szakok is szép számban jelen vannak. A természettudományi szakterület a huszonkettedik helyen áll, a húszas népszerûségi listára ugyan nem került fel, de a jelentkezõk száma jelentõsen nõtt tavalyhoz képest - derült ki a felvi.hu honlapon közzétett vizsgálatból.

Az Országos Felvételi Információs Központ (OFIK) által készített tanulmányban idén kevesebb képzési terület szerepelt a húsz legnépszerûbb alapszak között, a tavalyi hét területhez képest idén csak öt terület szerepel a listán. A gazdaságtudományi és bölcsészettudományi terület egyenlõen, öt-öt szakkal, a mûszaki terület négy, a társadalomtudományi terület három, az informatikai terület kettõ és az orvosi és egészségtudományi terület pedig egy szakkal került fel a listára.

A gazdaságtudományi és bölcsészettudományi terület a legnépszerûbb
A gazdaságtudományi terület öt szakkal a legnépszerûbb tudományterületnek bizonyult az idei jelentkezõk körében. A gazdasági és menedzsment alapszakra 14 792-en adták be jelentkezésüket, míg tavaly ez a szám 15 167 fõ volt. Az idei 18, 4 százalékos jelentkezéscsökkenés tükrében azt jelenti, hogy idén arányaiban jóval többen jelölték meg ezt az alapszakot, mint tavaly.
A turizmus és vendéglátás alapszak szintén népszerû volt idén is, 9 545-en jelentkeztek. Ezzel a szak a második kedvenc a jelentkezõk körében. A gazdaságtudományi terület másik három, a húszas listán szereplõ szakjai - a kereskedelem és marketing, a pénzügy és gazdálkodás, a nemzetközi gazdálkodás - a negyedik, a hatodik és a kilencedik helyen képviseltette magát.

A bölcsészettudományi terület még mindig versenyben van a legnépszerûbb tudományterület a gazdaságtudomány mellett, de a jelentkezõk érdeklõdése az idei évben csökkent a tavalyihoz képest. A legnépszerûbb bölcsészettudományi szak továbbra is az andragógia, a listán a hetedik helyen szerepel. A pszichológia a tizenkettedik helyen áll, a szabadbölcsészet a tizenharmadik helyre került, ezen az alapszakon jelentõs visszaesés tapasztalható az érdeklõdésben a tavalyi adatokhoz képest, (idén 3 562-en jelentkeztek, míg tavaly 5 900 jelentkezõ volt). A tizenhetedik helyen álló történelem és a huszadik helyre kerülõ magyar szakra némileg csökkent e jelentkezések száma, de még mindig a húsz legnépszerûbb alapszak közé tartoznak.

Mûszaki területre egyre többen jelentkeznek
A mûszaki tudományterület idén négy BA szakkal került a húszas listára. A mûszaki területek szakjai mindegyikén jelentõs érdeklõdésnövekedés tapasztalható. A 18, 4 százalékos jelentkezéscsökkenés ellenére a mûszaki szakokra nõtt a jelentkezõk száma. A listán a nyolcadik legnépszerûbb helyen szereplõ gépészmérnöki szakra tíz százalékkal nõtt az érdeklõdés. A tizedik helyen szereplõ mûszaki menedzser szak esetében óriási jelentkezésnövekedés történt, a tavalyi 2 168 jelentkezõhöz képest idén 4 045 jelentkezés érkezett. Emellett a listán szerepel a villamosmérnöki szak a tizennegyedik helyen, 3 559 jelentkezõvel és az építõmérnöki alapszak a tizennyolcadik helyen, 2 683 jelentkezõvel.

A társadalomtudomány továbbra is népszerû
A társadalomtudományi területhez tartozó kommunikáció és médiatudomány szak a harmadik legnépszerûbb bachelor szak a választható alapszakok közül. A tavalyi érdeklõdéshez képest kicsit visszaesett a jelentkezõk száma, de ez arányaiban nem nagy visszaesés a tavalyihoz képest, ha figyelembe vesszük az összes jelentkezõ számának erõteljes csökkenését. Idén a kommunikáció és médiatudomány szakra 8 195 jelentkezõ volt. A másik két népszerû társadalomtudományi területen tanulható alapszak a nemzetközi tanulmányok, a tizenegyedik helyen és a szociális munkás a tizennyolcadik helyen szerepel a listán.

Az informatikai és az orvos és egészségtudományi terület is szerepel a listán
Az informatikai terület a mûszaki menedzser képzéssel és a programtervezõ informatikus alapszakkal lett a húsz legtöbb jelentkezõt elnyerõ lista tagja, a mûszaki menedzser az ötödik helyen szerepel, ide közel ugyanannyian jelentkeztek, mint tavaly, a programtervezõ informatikus szak a tizenhatodik helyre került, itt a tavalyi 2 888 jelentkezõhöz képest nõtt az érdeklõdés, 3 116-an jelentkeztek a szakra.
Az orvos és egészségtudomány szakterülethez tartozó ápolás és betegellátás szerepel a tizenötödik helyen. Tavaly is nagy volt az érdeklõdés az alapszak iránt, a jelentkezõk száma összességében ugyan némileg csökkent, de a nappali munkarendre jelentkezõk körében nõtt.

A természettudományi szakterületen belül biológia alapszakra jelentkeztek a legtöbben, ezzel a szak a huszonkettedik helyen áll az alapszakok népszerûségi listáján.
A tanulmány bõvebben www.felvi.hu/index.ofi?mfa_id=24&hir_id=7637
(www.edupress.hu)

- bíró -