A Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnáziumban több évtizedes hagyománya van annak, hogy a motivált és az arra vállalkozó, s elsősorban már középiskolás diákok minden évben kerékpárra pattannak, s hosszabb-rövidebb aktív turisztikai program keretében jutnak el hazai és közelebbi-távolabbi határokon túli területekre, országokba. Az Eötvös kerékpárosai több alkalommal túráztak már a Nyírségben, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében, a Dél-Alföldön, Szlovákiában, Romániában, Ausztriában és például egy hónapig északi rokonaink országában, Finnországban is.
Az elmúlt fél évtized során - iskolánk igazgatójának, Dr. Komáromi Istvánnak, igazgató-helyettesének, Jenei Andreának és persze még több más aktív és lelkes tanárunknak köszönhetőn - iskolai szervezésben, valamint a „Határtalanul” programsorozat keretében több alkalommal juthattunk már el az egykori Történelmi Magyarország ma más országokhoz tartozó területeire, ismerhettünk meg gyönyörű szép tájakat, ott élő nagyszerű embereket, nemzettársainkat, s egyben szerezhettünk életre szóló élményeket is. Megvalósult úti-céljaink között például több alkalommal szerepelt Orbán Balázs csodálatos Erdélye, Székelyföld, az Olt - vidéke és a Barcaság is.
Ebben a tanévben 12 diáktársunkkal egyetemben április végén és május elején öt napra a ma Szerbiához tartozó Délvidékre látogattunk el, s ott „A Vajdaság és a Nyírség szellemi örökségének felfedezése” c. program során kerékpárral jártuk be és ismertük meg Zentát és környékét. Eljutottunk többek között a történelmi és földrajzi szempontból az Észak-Bácskához, közigazgatási beosztás alapján az Észak - Bánsághoz tartozó, s a Tisza jobb partján fekvő Magyarkanizsára - Zentára való visszautunkon a folyó bal partján, a már a Bánsághoz/Bánáthoz tartozó Törökkanizsára -, a Zentától délre elhelyezkedő, s ugyancsak Tisza menti Adára és természetesen megismerkedtünk a Délvidék legnagyobb számban magyarok lakta nagyvárosának, Szabadkának a nevezetességeivel. Élményt nyújtó volt számunkra ezen utóbbi nagyvároshoz közeli, az Osztrák-Magyar Monarchia egykor ismert és híres fürdő- és üdülővárosának, Palicsnak a szépségével és bájaival való találkozás is. (Néhány nap múlva vajdasági partneriskolánk, a Zentai Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium és Kollégium diákjai utaznak hozzánk és fedezik fel Nyíregyházát és környékét és a Nyírséget, természetesen ugyancsak kerékpárral!)
A „Határtalanul” pályázat megvalósítása és teljesítése természetesen nagyon jó lehetőséget biztosít a két intézmény diákjai között egymás jobb megismerésére, a kapcsolatépítésre, barátságok kialakítására is. A Bolyai Tehetséggondozó Gimnázium diákjai - a közös pályázati program időrendjének és programjának egyeztetése mellett - bemutatták nekünk az iskolájukat, diaképes előadás formájában a Vajdasággal kapcsolatos történelmi-, földrajzi-, néprajzi tudnivalókat, valamint a környék kerékpárral bejárható helyszíneit is. A program-együttes része volt a két diákcsoport közötti ismerkedés valamint csoportos esti séta diákok és pedagógusok részvételével Zenta hangulatos utcáin és annak a Tiszának a partján, ahol felkerestük a híres „Zentai csata” helyszínét és emlékművét is. A program értékelésére és a második - a zentai diákok magyarországi, nyírségi - utazásának előkészítésére egy zenés-táncos búcsúest lebonyolításával együtt kerül majd sor.
Mivel nekünk abban a szerencsében volt részünk, hogy már nem első alkalommal vehetünk részt egy ilyen programon a délvidéki Zentán, így teljesen biztosak vagyunk abban, hogy óriási élménnyel gazdagodva térhetett vissza mindegyik diáktársunk a délvidéki Zentáról.
Készítették: Soós Petra (11/A) és Német Tünde (11/D) tanulók, a Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium diákjai