Kevesebb kalória, hosszú élet

A tudomány egyre több titkot old meg, talál rá kézzelfogható magyarázatot. Számos tanulmány mutatta már ki, hogy a súlyos kalóriamegvonás észlelhetõen megnöveli a legtöbb faj élettartamát. Az okot eddig nem tudták, de most már arra is fény derült. Egy amerikai kutatócsoportnak hála megtudhatjuk a hosszú élet egyik titkát.

A kalória-bevitel csökkentésének élethosszabbító tulajdonságait elõször az 1930-as években ismerték fel. Akkor egy kísérlet bebizonyította, hogy azok a laboratóriumi rágcsálók, amelyek szigorú diétára voltak fogva, sokkal tovább éltek, mint jól táplált társaik.

Andrew Dillin professzor vezetésével hengeresférgeken végeztek kísérleteket, melyek kimutatták a pha-4 jelû gén kulcsfontosságú szerepét. Ez a gén az emlõsökben is megtalálható, ami azt jelenti, hogy a kalóriacsökkenés ezért is lehet ilyen hatással az élettartamra. A szóban forgó gének kulcsfontosságúak a fejlõdésben, majd az élet késõbbi szakaszaiban a glucagon nevû, a vércukorszintet kontrolláló egyik hormon szabályozásában.

Bár egyértelmû párhuzam nem vonható a két dolog között, viszont azt mindenki elismeri, hogy a jól megválasztott étrend és a sok mozgás csupán pozitív hatással lehet a szervezetünkre.

Forrás: sg.hu

-kn-