A Magyar Kommunista Párt kultúrpolitikája a demokrácia kiépítése idején (1945-1946) címmel jelent meg N. Szabó József monográfiája a Gondolat Kiadónál. A kötet a második világháborút követő rendszerváltozás időszakában vizsgálja a kultúrpolitikában bekövetkező változásokat, a kiépülő politikai pluralizmus körülményei között helyét kereső értelmiség szerepét és lehetőségeit, az oktatás különböző szintjeit érintő reformokat, az oktatáspolitika jellegzetességeit és a kultúra diplomáciai vonatkozásait, leginkább hiányos koncepcióját.
Bár a szerző kutatásában a kommunista pártra összpontosít, könyve mégsem marad meg kizárólag a kommunista kultúrpolitika tudományos igényű feldolgozásánál. A kötetben feltárulnak a koalíciós pártok kultúrpolitikával kapcsolatos elképzelései is, a kommunista művelődéspolitikát más pártok véleményével ütköztetve, a pluralizmus, a demokrácia és a modernizációhoz való viszony aspektusából tárja fel a szerző. A hiánypótló monográfia a korábban megjelent írásokkal ellentétben a kultúrpolitika teljességének bemutatására törekszik a demokrácia kiépítésének azon válságos időszakában, amely egyszerre hordozta a nemzet felemelkedésének páratlan lehetőségeit és a felsejlő diktatórikus tendenciákat. A kultúrpolitikai ágazatok elemzésekor figyelembe veszi a művelődéspolitikát determináló gazdasági, társadalmi és nemzetközi hatásokat is, így szélesebb perspektívát nyújt a rendszerváltozás időszakára, az új demokrácia kiépülésére.
N. Szabó József arra is választ keres, hogy a Magyar Kommunista Párt a kultúra mely területein milyen típusú konfliktusokat vállalt fel, s a művelődéspolitika önállósággal rendelkező, de egymással kölcsönhatásban álló ágazataiban képes volt-e koherenciát teremteni. A kutatás figyelembe veszi a magyar történelmi helyzet azon sajátosságát, hogy a koalíciós kormányzásban résztvevő felek között egyszerre figyelhető meg érdekellentét és érdekazonosság, valamint az MKP politikája nem volt azonosítható a „hagyományos” kommunista kultúrpolitikával.
A tudományos tárgyilagosság igényével készült könyv szélesebb érdeklődésre tarthat számot, nemcsak a tudományterületen jártas és a vizsgált időszakra fókuszáló olvasóknak tartogat újat, és szolgál tanulsággal.
N. Szabó József: A Magyar Kommunista Párt kultúrpolitikája a demokrácia kiépítése idején (1945-1946) / Gondolat Kiadó, Budapest, 2015. 275 p.
Forrás: www.magyartudomany.hu