Környezetismeretből dicséretes

 
 
Sokkal többet kell tennünk a környezetvédelemért! Erre hívja fel a figyelmet a Nyíregyházi Egyetem környezetvédelmi világnapi programsorozata. Az érdeklődők a Nyíregyházi Egyetemen rendezett workshopokon vettek részt, majd fotókiállítás is nyílik, mely témája kapcsolódik a programsorozat tematikájához. Június 26-án a rektori díszteremben a Közös Jövőnk - Kárpát-medencei Környezetvédelmi Versenyen díjazott hallgatók rektori elismerő oklevelet kapott szakmai munkájáért Péczeli Eszter, Pelyák Panka, Kovács Levente, az Eötvös Gyakrolóiskola diákjai és felkészítőtana Spákné Paráda Andrea; valamint Asztalos Anna egyetemi hallgató és felkészítőtarára Dr. Uri Zsuzsanna. A programot követően a díjazott fiatalok előadást is tartottak kutatási eredményeikről.
 
Péczeli Eszter volt az egyik tagja az ÖKO 3-as csapatnak, akik az Eötvös iskola versenyzőiként megmérettették magukat a „Közös Jövőnk” Kárpát-medencei Környezetvédelmi Versenyen. Eszter, Pelyák Panka és Kovács Levente az energiahatékonyság kérdéskör kidolgozásával második helyet értek el. Asztalos Anna szintén elindult ezen a versenyen, kutatása a kifagyó zöldtrágya felhasználásának lehetőségeiről szólt, mellyel 3. helyezett lett. Anna idén végzett a Nyíregyházi Egyetemen mezőgazdasági mérnökként, a környezetvédelem témaköre közel áll hozzá.
 
A díjazott versenyzők workshopot tartottak a nyertes előadásaikkal. Kedden Habarics Béla „Szülőföldem szép határából” című fotókiállításával folytatódik a környezetvédelmi világnap alkalmából megrendezett programsorozat, mely arra hívja fel a figyelmet, hogy még inkább fenntartható módon kell élnünk, ez a Környezettudományi Intézet igazgatója szerint az egyik
„Mindannyian tehetünk minden nap ezért. Apró lépések is számítanak: fogmosáskor elzárni időben a vizet, kozmetikumok, tisztítószerek megválasztásával, amelyek inkább környezetbarátok. Az otthonunkban, háztartásokban is kezdhetjük. Mindenki tud tenni a fenntarthatóságért és tenni is kell természetesen.” – mondta Dobróné dr. Tóth Márta igazgató.
 
A rektor hozzátette: érdemes már egészen kis korban érzékenyíteni a gyerekeket a környezetvédelemmel kapcsolatosan. „Nagyon felelősen kell az erőforrással, a természeti környezettel foglalkozni. A tudományos kutatás és az edukáció minden szintjén jelenjen meg, akár az óvodákban. A „begyepesedett felnőtteken” nagyon nehéz változtatni. Érdekes példa India, ahol a társadalom érzékenyítését a gyerekeknél kezdik. A gyerek szól rá a szülőkre, hogy a szemetet ne dobja el, a szelektivitás jelenjen meg. Fontos lenne a természetvédelem a hétköznapunkba való bevezetése, tehát ez nem egy tudományos probléma, hanem életforma. És nincs idő.” – hívta fel a figyelmet dr. Szabó György rektor - számolt be az eseményről a nyiregyhaza.hu portál.
 
Az egyetem fontosnak tartja a világnapokat. Ősszel fogják megrendezni a hulladékgazdálkodási hetet, ahol ismét programokkal, akciókkal, előadásokkal készülnek, melyeken a város civil szervezetei is részt fognak venni.
 
A „Közös Jövőnk” Kárpát-medencei Környezetvédelmi Versenyről 
 
A verseny fővédnöke: Dr. Áder János (korábbi köztársasági elnök, a Kék Bolygó Alapítvány elnöke) 
 
A Gróf Széchenyi István Népfőiskola és a Magyar Műhely Alapítvány 2002-ben hozta létre a versenyt azzal a céllal, hogy a környezetvédelem témáját közelebb hozza a térségben élő, az ott tanuló fiatalokhoz. A verseny iránti érdeklődés egyre komolyabb lett, így 2014-től országos rangra emelkedett, később az egész Kárpát-Medencére kiterjesztették a szervezők.  
A versenyt három korosztályban hirdetik meg. Általános- és középiskolások, valamint egyetemi hallgatók készíthetik el - minden évben más-más kijelölt témára - pályaműveiket.  
A megmérettetés első két fordulója az online térben zajlik, amelyben a diákoknak főként elméleti tudásukról kell számot adni komplex, problémamegoldó feladatokon keresztül. 
A döntőben a két fiatalabb korosztálynál a nyolc legjobb csapat kerülhet be, az egyetemi hallgatóknál egyéni a verseny. A résztvevőknek olyan pályaművel kell készülniük, amelyben részletesen bemutatják az adott témára vonatkozó elméleti elgondolásukat, és gyakorlati módon - valamilyen ún. „vállalással” - igazolják is annak helytállóságát. A verseny rangját mutatja, hogy mindezt egy komoly szakmai zsűri előtt meg is kell védeniük. A zsűri tagjai szakmájuk kiválóságai, a környezetvédelem különböző szakterületeinek szakértői. 
 
Ezen a rangos eseményen sikerült hatalmas sikert elérnie a Nyíregyházi Egyetem hallgatójának, valamint a Nyíregyházi Egyetem Eötvös József Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium középiskolai csapatának. 
A csokisulisok ÖKO 3-as csapata (Péczeli Eszter, Pelyák Panka és Kovács Levente 11.a osztályos tanulók) idén már másodszor jutottak a legjobbak közé. Tavaly a vízvédelem témával I., míg idén az energiahatékonyság kérdéskör kidolgozásával II. helyet sikerült megszerezniük. (Felkészítő tanár: Spákné Paráda Andrea) 
Asztalos Anna, a Nyíregyházi Egyetem mezőgazdasági mérnöki alapképzési szakos hallgatója idén az előkelő III. helyet szerezte meg kiváló kutatásával, melyben a kifagyó zöldtrágya-keverékek talajtermékenységre gyakorolt előnyeit mutatta be. (Felkészítő tanár: Dr. Uri Zsuzsanna Edit) 
 
Ezúton is gratulálunk a versenyzőknek, felkészítő tanáraiknak és az intézményeknek is!