Mesés Meseegyetem volt a második

2023. október 28-án rendezték meg a II. Őszi Meseegyetem című programot a Nyíregyházi Egyetemen. A mesék világa iránt nagy volt az érdeklődés a közel 3 órás eseményen, ahol csaknem telt ház előtt zajlottak az előadások. A hangulatot Berecz András Kossuth-díjas előadóművész alapozta meg.

 

A program szervezőinek köszöntőjével kezdődött a rendezvény. Először a program levezető elnökke Cservenák László, a Magyar Népmeséért Alapítvány kuratóriumi elnöke üdvözölte a vendégeket. Kiemelte, hogy a magyar népmesék minden generáció számára olyan kincset jelentenek, amelyet meg kell őrizni, tovább kell adni, és erősíteni kell a társadalmi elfogadottságát is. 

 

A házigazda szervező intézmény nevében Imre Rubenné dr. PhD, a Nyíregyházi Egyetem Óvó- és Tanítóképző Intézetének igazgatója köszöntötte a résztvevőket. – Öröm és megtiszteltetés, hogy ismét otthont adhatunk ennek a rangos szakmai konferenciának. Célunk továbbra is változatlan: a magyar népmese és műmese gazdag és egyedülálló világának őrzése, ápolása, népszerűsítése. Szeptember 30-án, Benedek Elek születésnapján van a magyar népmese napja. Benedek Elek nagyon sokat tett a mesék fennmaradásáért, népszerűsítéséért. Gazdag és egyedülálló a magyar mesevilág. A kultúrában és a társadalomban is különféle szerepet tölt be. Szórakoztató formája az irodalomnak, hagyományokat, értékeket, történeteket örökít meg. Tanulságokat, erkölcsi üzeneteket fogalmaznak meg a mesék. Vannak, akik hibákat követnek, a hősök pedig legyőzik a kihívásokat és az akadályokat. Az erkölcsi tanulságokat megértjük és alkalmazzuk a saját életünkben is – magyarázta Imre Rubenné dr. – A mesék segítik a képzelőerő fejlesztését, a konfliktusok és a megoldások a problémamegoldó képességet, a kreatív gondolkodást fejlesztik. A mesék erősítik az empátiát, elősegítik az azonosulást, vagyis segítik az emberi kapcsolatok fejlesztését, továbbá javítják a kommunikációs készségeket.

 

– Fontosnak éreztük itt a keleti végeken is a mese népszerűsítését, azért hoztuk létre az alapítványt, nem volt semmilyen előzménye. Szeretnénk szélesíteni a kört például rajzolókkal, zenészekkel, vagyis olyan személyekkel, akik kapcsolatban állnak a népmesékkel. A mesék a jövőbe is mutatnak, hiszen általuk a gyermekeket beolthatjuk identitástudattal, magyarságtudattal. Sajnos, ma már keveset olvasnak a szülők a gyermeküknek, sok helyen még mesekönyv sincsen. Fontosnak tartom, hogy a gyermekek ne SpongyaBob történetein, hanem Mátyás király és Vuk kalandjain nőjenek fel – jegyezte meg köszöntője végén Berecz János.

 

Ezután lépett a mikrofonhoz Berecz András mesemondó, folklórkutató, akinek a műsorát nem lehet szavakkal visszaadni, azt látni és hallani kell. Az élőszavas mesélés minden eszköztárát bevetette most is a figyelem felkeltése és fenntartása érdekében. Reagált azonnal a történtekre, így például kedvesen és tréfásan szólt azokhoz a hallgatókhoz, akik később érkeztek,  s ha a műsor úgy kívánta, cupogtatott, csettintgetett, olykor egy-egy tantétel elhangzása után kiszólt a közönséghez, hogy „túl vagyunk a metamtikaórán” vagy „túl vagyunk a fizikaórán”.
Zárásként néhány tanácsot is megosztott azokkal, akik mesemondók szeretnének lenni.
– Vállalni kell a kihívásokat. Ha nehézségekkel találjuk szembe magunkat, nem kell meghátrálni. A mese erősebb, mint a mesemondó, csak hinni kell benne.

A vidám percek után több előadást hallhattak az érdeklődők. Szó volt a népmese és az életmese kapcsolatáról, (dr. Kádár Annamária, Debreceni Református Hittudományi Egyetem), a Nyíregyházához kötődött Erdész Sándor mesegyűjtési munkásságáról (dr. Biczó Gábor, Debreceni Egyetem), a nyíregyházi Túróczy Zoltán Evangélikus Óvoda mindannapi munkájáról a mesék tükrében (Kovácsné Mráz Ágnes óvodavezető), a tyukodi népmesékről (Tompos Krisztina (ELTE), a rajzfilmeken megörökített magyar népmesékről (Tóth Gábor (ELTE), majd a konferencia munkáját dr. Nagy Balázs, az Óvó- és Tanítóképző Intézet munkatársa összegezte. Kiemelte, hogy az óvodapedagógusok és a tanítók képzésében fontos szerepe van a mesei műfajnak, s a Meseegyetem jó alkalom volt arra, hogy a hallgatók bővíthessék ismereteiket.

Forrás: nye.hu / szon.hu / nyiregyhaza.hu / fotók: Váczy Norbert