Nyolcadik alkalommal szervezett agrár-innovációs szakmai napot a Nyíregyházi Egyetem Műszaki és Agrártudományi Intézete a PRIMOM Alapítvánnyal közösen. A két szervezet az Agropodium konferencia mellett korábbi sikeres együttműködését is megújította. Ennek célja, a felekkel kapcsolatban lévő vállalkozások és a hallgatók tájékoztatása az egyetemen és az alapítványnál elérhető programokról, lehetőségekről.
Több, mint tíz éve folyamatos az együttműködés a Nyíregyházi Egyetem és a PRIMOM Alapítvány között. A két szervezet először 2016-ban kötött megállapodást, amelyet idén november 27-én újítottak meg. A dokumentumot Czomba Csaba, PRIMOM Alapítvány kuratóriumi elnöke, Dr. Hárskuti János, a Nyíregyházi Egyetem elnöke és Dr. Szabó György, rektor írták alá.
Az eseményen elhangzott: ez a megállapodás új keretet ad az együttműködésnek, olyan területeket is tartalmaz, mint az agráriumot jelentősen átalakító digitalizáció vagy a mesterséges intelligencia.
Czomba Csaba kiemelte: a technikai vívmányok, azok gyakorlati alkalmazása, a folyamatosan változó jogszabályi környezet széles platformot biztosít az egyetemmel közös együttműködéshez.
Dr. Hárskuti János többek között arról beszélt: a Nyíregyházi Egyetem stratégiája a hagyományokra és az innovációra épül, amely ennek az együttműködésnek is az alapja. Kiemelte: az egyetem Science Park fejlesztésre adott be pályázatot, melyben a funkcionális élelmiszeripar és az ehhez kapcsolódó kutatások állnak a középpontban. A tervezett beruházásban a térség agrárvállalataira is partnerként számítana az intézmény.
Dr. Szabó György, rektor hozzátette: a térség agrárvállalkozóinak is kínál piacképes, rövid ciklusú képzéseket az egyetem. Az agráriumban számos innovációt alkalmaznak a gyakorlatban, a tudományos eredmények napi gyakorlatba történő átültetését az egyetemen zajló kutatások is segítik.
Dr. Kovács Zoltán, nemzetközi kapcsolatokért és innovációért felelős elnökhelyettes arra hívta fel a figyelmet, hogy az oktatás és a kutatás mellett harmadik missziója is van az egyetemnek, amely a PRIMOM Alapítvánnyal közösen megfogalmazott cél is egyben: a térség fejlődésének elősegítése.
Az együttműködési aláírást követően a vármegye legnagyobb agrár-innovációs rendezvényére várták az érdeklődőket. A szakmai előadások között a Közös Agrárpolitikáról, aktuális vidékfejlesztési pályázatokról is szóltak. Kiemelt hangsúlyt kapott a mesterséges intelligencia gyakorlati hasznosítása is az agrárszektorban, továbbá a digitális üzleti fejlesztésről és a nemzetközi piacokra való belépés lehetőségeiről is tartottak előadásokat.
Az Nyíregyházi Egyetemen jelenleg is zajló, ágazatot érintő kutatások közül a műhold- és drónfelvételek segítségével becsült terméshozamról, a talajhasználattal kapcsolatos vizsgálatokról, és az egyetem anyagvizsgáló laboratóriumának kutatási és szolgáltatási portfóliójáról Dr. Kovács Zoltán elnökhelyettes tájékoztatta az érdeklődőket.
Az Agropodium a Nyíregyházi Egyetem tudományünnepi programsorozatának hivatalos eseménye volt. Szakmai tartalma miatt az agrárszaktanácsadók számára a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara által akkreditált továbbképzésnek minősült.