Luby-emlékév

Luby Margit emlékévet szervez a Luby Társaság, a Nyíregyházi Egyetem, a Sóstói Múzeumfalu, a vármegyei önkormányzat és a vármegyei értéktár. A rendezvénysorozat 2025 májusától novemberéig izgalmas és sokszínű programokkal várja az érdeklődőket. Az emlékév célja, hogy méltó módon ápolja és bemutassa Luby Margit, a 20. század egyik legjelentősebb etnográfusának, a „szatmári írónak” örökségét.  

Luby Margit (1885–1976) a szatmári paraszti kultúra és hagyományok legnagyobb ismerője volt, a „Szatmár szerető íródeákja” elnevezés a vidék iránti elkötelezettségét és szeretetét tükrözi. Rendkívüli alapossággal és szenvedéllyel kutatta a szatmári paraszti kultúrát, kötetei ezért alapvető forrásként szolgálnak a néprajzi kutatásokban.

A szerző életére, munkásságára kulturális programsorozattal hívja fel a figyelmet a Luby Társaság, a Nyíregyházi Egyetem, a Sóstói Múzeumfalu, a vármegyei önkormányzat és a vármegyei értéktár A programsorozat szervezésében a Nyíregyházi Egyetem két oktatója is részt vesz.

Dr. Kiss Kálmán, főiskolai tanár, a Magyar Kultúra Lovagja, a Luby Társaság alapítója Nagyarban született.  Az általa alapított kulturális egyesület az évek során számos programot szervezett már, melyek célja a Luby család szellemi örökségének ápolása. Az idén 140 éve született Luby Margit emlékére hirdetett rendezvénysorozat tematikáját tekintve változatosnak ígérkezik. Luby Margit szülőfalujában, Nagyaron fesztivált szerveznek, továbbá emléknapra, fotókiállításra, kerékpártúrára, tárlatra is várják az érdeklődőket több szatmári településen. Konferenciakötet is készül, a diákok pedig vetélkedőn mérhetik össze tudásukat.

A Szatmár-Bereg Akadémia szervezésében május 12-én kezdődnek a programok, amikor Luby Margit nyelvmentő tevékenységéről dr. Minya Károly, a Nyíregyházi Egyetem intézetigazgatója tart majd előadást.