
Planetáriumi bemutató, interaktív előadások, naptávcsöves megfigyelések - Csillagászati napot szervezett a Nyíregyházi Egyetem 2025. április 16-án. Az egész napos eseményt a közelmúltban felújított Csillagvizsgáló átadása alkalmából rendezték meg. Az idén ötven éves obszervatóriumot uniós forrásból korszerűsítették, a kupola és a korlát felújítását pedig az intézmény költségvetéséből finanszírozták.
Új eszközök beszerzése, a kupola és a korlát korszerűsítése – ezekkel a fejlesztésekkel újult meg a Nyíregyházi Egyetem Csillagvizsgálója. A létesítmény ötven évvel ezelőtt nyitotta meg kapuit, azóta pedig nem történt jelentős korszerűsítés az építményben. Az új eszközöket az Arcturus Csillagászati Egyesület szakmai ajánlásai alapján szerezte be az intézmény, melyre az RRF-2.1.2-21-2022-00004 – Digitális oktatás és gyakorlatorientált képzés fejlesztése a Nyíregyházi Egyetemen című pályázat keretében nyert forrást, a kupola és a korlát felújítását pedig az egyetem saját költségvetésből finanszírozta.
A beruházás nemcsak a csillagászat oktatását fejleszti, hanem a térségben egyedülálló közösségi, oktatási és kutatási lehetőségeket teremt. A Csillagvizsgáló működése mind az egyetemi hallgatók, mind a szélesebb közönség számára elérhetővé teszi a csillagászat és az űrkutatás izgalmas világát, hozzájárulva a tudományos érdeklődés felkeltéséhez és a tudás széleskörű terjesztéséhez.
Az átadás napján, 2025. április 16-án, Csillagászati Napot szerveztek a Nyíregyházi Egyetemen. Az egész napos programok során izgalmas szakmai előadásokon, planetáriumi bemutatókon és távcsöves megfigyeléseken is részt vehettek az érdeklődők.
A délelőtt megnyitóval indult, ahol köszöntőt mondott Göőz Lajos professzor úr, aki 97 évesen is szellemi frissességgel és elkötelezettséggel beszélt a közönséghez. Nevét nemcsak a csillagvizsgálóhoz, hanem az egyetem parkjában elhelyezett napórához is fűződő tudományos örökség őrzi. Ezt követően interaktív előadások és bemutatók kezdődtek. Dr. Tömöri Mihály, a Naprendszer titkairól, míg Dr. Elek Tamás a Föld védelméről és az aszteroidák megfigyeléséről tartott előadást. Majd a planetáriumi eszközökkel testközelből is megismerkedhettek Nyíregyházi Egyetemre érkezők. A délutáni programok a nappali, majd az éjszaki égbolt megfigyelésével folytatódtak, valamint egy távcsőkiállítást is rendeztek az érdeklődőknek az egyetem robotika laborjában. A nap fénypontja az esti járdacsillagászat és az éjszakai égbolt óriás vetítése volt az egyetem falán.
A mostani fejlesztéssel új lendületet kaphatnak az intézmény csillagászatihoz kapcsolódó képzései is, az obszervatórium pedig a térség oktatási intézményei és a nagyközönség számára is kinyitja kapuit a közeljövőben.