
Nemzetközi szakmai workshopnak adott otthont a Nyíregyházi Egyetem 2025. május 16-án. Az AquaUrban projekt keretében az innovatív városi vízgazdálkodás és a vízi ökológia legújabb eredményeiről és kihívásairól hallhattak előadásokat a résztvevők. A rendezvény fókuszában a természetalapú megoldások és a geoinformatikai modellezés álltak, amelyek a klímaváltozás okozta villámárvizek és csapadékvíz-kezelés hatékonyabb megoldását célozzák a projektben együttműködő Nyíregyháza és Kassa városában.
Nyíregyháza MJV Önkormányzata Kassa Önkormányzatával közösen bruttó 962 906,80 euro összegű támogatást nyert Interreg VI-A Program Magyarország - Szlovákia 2021-2027 programjából a „Innovatív vízvisszatartási megoldások az életminőség javítására Kassán és Nyíregyházán” című (a projekt rövidítése AquaUrban), Interreg HUSK/2302/1.2/176 azonosító számú pályázat megvalósítására. A projekt az Európai Unió támogatásával az "Árvízkockázatok kezelése-vízgazdálkodás" célterületen valósul meg.
A projekt keretében Nyíregyházán a belvárosi Kossuth utcában egy földalatti záportározó rendszer épül, amely öt tározóból összesen 311 köbméter esővizet képes befogadni és tárolni, jelentősen csökkentve a villámárvizek okozta károkat és a közlekedési nehézségeket. Kassán pedig egy úgynevezett „vízikert" létesül, amely a csapadékvíz helyben tartásával és párologtatásával mérsékli a városi hősziget-hatást, és hozzájárul a zöldterületek fenntarthatóságához.
Az AquaUrban projekthez kapcsolódó workshopot a Nyíregyházi Egyetem és a kassai Pavol Jozef Šafárik Egyetem és Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata közösen szervezte. A nyitóelőadást a házigazda Környezet-és Természettudományi Intézet igazgatója, Dr. János István tartotta, aki az intézet kutatási profilját, valamint az egyetem képzési palettáját is bemutatta. Kiemelte, hogy az AquaUrban projekt nemcsak infrastrukturális beruházás, hanem tudományos együttműködés is, amely során a két egyetem közösen dolgozhat a vízgazdálkodás innovatív megoldásain. Az intézetigazgató hangsúlyozta, hogy a vízkezeléssel összefüggő matematikai modellezés és a hidrológiai, fizikai, kémiai és biológiai folyamatok vizsgálata új kutatási irányt jelenthetnek, amelyek a nyíregyházi képzésbe és kutatásokba integrálhatóak. Ez a tudáscsere lehetőséget teremt a közös kutatási és oktatói mobilitási kapcsolatok kialakítására is –tette hozzá Dr. János István.
A workshop további előadásai között szerepelt prof. dr. Szabó Sándor, az intézet egyetemi tanára prezentációja, a gadolínium eltávolításának biofiltrációs lehetőségeiről, amely a CT-kontrasztanyagként használt nehézfém környezeti sorsát vizsgálja. Az intézettől Dr. Koleszár Gergő adjunktus is bemutatta kutatását, amelyben két vízinövényfaj közötti versengési mechanizmusokat elemezte.
Az eseményt laborlátogatás zárta, amely során a résztvevők megismerkedhettek a legújabb kutatási eszközökkel és módszerekkel, megerősítve a határokon átnyúló együttműködés fontosságát a városi vízgazdálkodás területén. Az AquaUrban projekt így nemcsak a helyi infrastruktúra fejlesztését szolgálja, hanem a tudományos innováció és a fenntartható városi környezet megteremtésének élvonalába is helyezi Nyíregyházát.
Fotók: Váczy Norbert
További fotók:
https://www.flickr.com/photos/nyiregyhaziegyetem/albums/72177720326228373/