Zárójel 2025 – a Nyíregyházi Egyetem képzőművészeti kiállítása

Egy tárlat, két helyszín, közel 500 alkotás - A Pál Gyula Teremben július 26-ig, a Nyíregyházi Egyetem Kerengőjében pedig június 20-ig látogatható a Zárójel című kiállítás. A két helyszínen nyílt tárlat valamennyi alkotója az egyetem Vizuális Kultúra Intézetének hallgatója. A belvárosi kiállítótérben idén is a végzősök diplomamunkáit tekinthetik meg az érdeklődők, a campuson pedig az osztatlan tanári szak záróvizsgázói, valamint az alsóbb évesek legjobb alkotásai láthatók. A Zárójel 2025-ös tárlatát prof. dr. Szepessy Béla intézetigazgató, grafikusművész és Bugyi István József grafikusművész nyitották meg 2025. május 21-én, a Pál Gyula Teremben.
 
Minden út a Nyíregyházi Egyetemre vezet

Simon Cintia néhány hete még Rómában dolgozott a diplomamunkáján. Most Nyíregyházán, a Pál Gyula Teremben áll a látogatók között, és büszkén tekint végig azon a 25 kerámiamunkán, amelyek másfél év, több ezer kilométer és megannyi élmény lenyomatai.

„A munkám nem csupán kerámia tömbök sorozata – mondja. – Ez egy utazás velem Olaszországba, látás az én szememen keresztül, egy darabka az emlékeimből.” Az alkotások mindegyike egy-egy olasz város hangulatát idézi fel. A látogató egy képzeletbeli térképen sétálhat végig Velence, Roma, Peruggia vagy éppen Amalfi utcáin.

Cintia a Nyíregyházi Egyetem képi ábrázolás szakán végzett idén. Diplomamunkáját itáliai élményei ihlették, Erasmus-hallgatóként ugyanis egy évig a római Szépművészeti Akadémián (Accademia di Belle Arti di Roma) tanult és egy olasz keramikus, Evandro Gabrieli műhelyében fejlesztette szakmai látását. „A római évem alatt teljesen elfogadták az itteni krediteket, így nem veszítettem évet, ez nagyon fontos volt számomra. Itthon fantasztikus tanáraim voltak, akik mindenben támogattak, rengeteg segítséget és tanácsot kaptam tőlük. A konzulensem Pogány Gábor Benő szobrászművész volt, akinek szintén sokat köszönhetek.”

 „Minden út Rómába vezet – tartja a mondás. Cintia útja pedig Rómából visszavezet Nyíregyházára. A fiatal már most saját márkán dolgozik, vállalkozást tervez, és noha egy év szünetet tart, a tanári mesterszakot is a Nyíregyházi Egyetemen képzeli el.
 
Vizuális seregszemle

A Vizuális Kultúra Intézet végzős hallgatóinak diplomamunkái a Pál Gyula Teremben kaptak helyet, míg a többi évfolyam – köztük az osztatlan tanári szak záróvizsgázói, valamint az alsóbb évesek legjobb alkotásai – a Nyíregyházi Egyetem Kerengőjében láthatók.

A belvárosi kiállítást 2025. május 21-én Bugyi István József grafikusművész, a Képgrafikusok Olgyai Viktor Egyesületének elnöke nyitotta meg, aki a Nyíregyházi Egyetem (akkor még főiskola) hallgatójaként indult el a művészpályán. Az országos TDK egykori első helyezettje és különdíjasa ma már pedagógus és aktív alkotó – több szálon kötődik Nyíregyházához.

Megnyitóbeszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy „a jó műalkotás kérdéseket képes felvetni, ezzel szemben magyarázatra nem szorul.” Tanári és művészi tapasztalattal felvértezve az alkotói folyamat kihívásairól, a zárókiállításig vezető rögös útról is beszélt a fiataloknak.

„Ahány alkotó, annyiféle világ” – mondta. És valóban: a kiállított művek között ott van a grafika, a festészet, a szobrászat, a kerámia is, egymás mellett, egymást kiegészítve. Egyfajta vizuális seregszemle ez, amelynek ereje éppen sokszínűségében rejlik - zárta gondolatait a művésztanár.
 
(Pillanatképek)

A Zárójel cím nemcsak egy kiállítást, hanem egy korszakot is jelöl. Prof. dr. Szepessy Béla, a Vizuális Kultúra Intézet igazgatója szerint a matematikai kifejezés a tárlat címeként az egyetemi élet egyik legizgalmasabb pillanatáról szól: egy korszak végéről, egy jelről, amit magunk után hagyunk. „A zárójel nemcsak lezárást jelent, hanem valami új kezdetét is. A diplomamunka nemcsak visszatekintés, hanem előre is mutat. Az alkotások itt állapotfelvételek –  zárójeles pillanatképek.”

Simon Cintia példája rendhagyó – de épp ezzel válhat hagyományteremtővé – vallja az egyetemi tanár. „Ő volt az első, aki ösztöndíjjal Rómába utazott, és ezzel új fejezetet nyitott az intézet nemzetközi kapcsolataiban. Még a járvány idején is aktív maradt, bekapcsolódott az itthoni órákba, és példát mutatott abban, hogyan lehet összeegyeztetni a külföldi tapasztalatszerzést a hazai tanulmányokkal.” Szepessy Béla szerint minden hallgatónak hasznára válna, ha nemzetközi tapasztalatot szerezne. „Nagyon támogatnám azt, hogy minden diákunk legalább egy fél évet töltsön külföldön, erre most is van lehetőség a Pannónia Program keretében. A látókör bővítése, az eredeti műalkotásokkal való találkozás és a kulturális szocializáció kulcsfontosságú a művészeti fejlődéshez.”

A két helyszínen nyílt, összesen közel 500 alkotásból álló tárlatok kurátorai Tarnóczi József festőművész, a Nyíregyházi Egyetem művésztanára és Piti Zsuzsanna, festőművész, tanársegéd voltak. A Zárójel kiállítás a Pál Gyula Teremben 2025. július 26-ig, a Nyíregyházi Egyetem Kerengőjében pedig 2025. június 20-ig látogatható.
 
fotók: Váczy Norbert

további fotók:
https://www.flickr.com/photos/nyiregyhaziegyetem/albums/721777203262887…
https://www.flickr.com/photos/nyiregyhaziegyetem/albums/721777203264369…

kép

kép

kép

kép

kép

kép

kép