
A Duna-régió felsőoktatási intézményeinek vezetői gyűltek össze 2025. június 25–27. között Bukarestben a DanubE+ Cooperation nemzetközi konferencián, hogy megerősítsék a térségi együttműködéseket és új, közös Erasmus+ projektek alapjait fektessék le. A rangos eseményen Magyarországot többek között a Nyíregyházi Egyetem egyetemi tanára, Prof. Dr. Kálmán Anikó képviselte, aki szakmai részvételével is hozzájárult a régiós tervek alakításához.
Nemzetközi kapcsolatok megerősítése, jövőformáló együttműködések kidolgozása és az Erasmus+ program nyújtotta lehetőségek feltérképezése állt a középpontban a DanubE+ Cooperation konferencián, amelyet Bukarest adott otthont idén nyáron. A háromnapos rendezvény a Duna által összekötött hat ország – Románia, Bulgária, Magyarország, Moldova, Szerbia és Ukrajna – felsőoktatási vezetőit szólította közös gondolkodásra. A 45 fős delegációban rektorok, rektorhelyettesek, valamint nemzetközi irodák vezetői vettek részt.
A találkozó célja stratégiai partnerségek kialakítása volt a régió felsőoktatási intézményei között. Kiemelt szerepet kapott az Erasmus+ keretében már működő és jövőbeni nemzetközi együttműködések bemutatása, valamint az EDUREGION projekt első eredményeinek ismertetése. Ez utóbbi a Duna Régió Program által támogatott szakmai kezdeményezés, amely a felsőoktatási együttműködések minőségi javítását, hatékonyságuk növelését tűzte zászlajára.
A konferencia tematikája többek között az alábbi kérdésekre fókuszált: a régió nemzetköziesítési stratégiái, a közös kihívások és lehetőségek a felsőoktatásban, a sikeresen lezárt Erasmus+ projektek tapasztalatai, javaslatok megfogalmazása új, közös projektekre.
A rendezvényt Bulgária, Magyarország és Szerbia nemzeti irodái közösen szervezték, míg Moldova és Ukrajna nemzeti Erasmus+ irodái szakmai támogatással járultak hozzá az esemény sikeréhez. Minden résztvevő ország 5–10 főt delegált a konferenciára, Magyarország képviseletében hat felsőoktatási és nemzetközi szakember vett részt.
Kiemelendő a Nyíregyházi Egyetem részvétele a találkozón: Prof. Dr. Kálmán Anikó, a Bessenyei György Tanárképző Központ egyetemi tanára aktívan bekapcsolódott a szakmai egyeztetésekbe. Mint elmondta, „a tanácskozás során körvonalazódott egy új Regios pályázat terve, amely a felsőoktatási oktatók továbbképzésére, a lifelong learning szemléletének erősítésére fókuszál. E kezdeményezés szakmai kidolgozásában magam is szerepet vállalok.”
A konferencia fontos eredménye volt továbbá egy közös hálózat létrehozása, amely elősegíti a régióban működő egyetemek közötti hosszú távú tudományos együttműködéseket, és növeli a térség láthatóságát a nemzetközi felsőoktatási térben. Az ilyen platformok nem csupán a tudásmegosztást erősítik, hanem lehetőséget teremtenek arra is, hogy a Duna menti országok közösen válaszoljanak a globális kihívásokra – a felsőoktatás minőségének fejlesztésétől a társadalmi-gazdasági integráció elősegítéséig.
A magyar delegáció a fotón balról jobbra haladva: Dr. Huszár Linda (Tempus Közalapítvány, felsőoktatási együttműködések csoport, nemzetköziesítési koordinátor) - Kamocsa Gábor (Tempus Közalapítvány, felsőoktatási együttműködések csoportvezető) - Heltai Zsuzsanna (MATE Nemzetközi Hallgatói Ügyek Központ Iroda) - Prof. Dr. Kálmán Anikó (Nyíregyházi Egyetem, Bessenyei György Tanárképző Központ, egyetemi tanár) - Knyihár Eszter (ELTE Nemzetközi Stratégia Iroda, irodavezető) - Dr. Rátkai Gergő Péter (Bhaktivedanta Hittudományi Főiskola, megbízott rektor)