Öregdiák-találkozó volt az egyetemen

Öregdiák-találkozót szerveztek az egyetemen, melyre 2022. augusztus 13-án gyűltek össze azon volt hallgatók, majd hatvan éve, a hetvenes, nyolcvanas években végeztek a jogelőd intézményekben. De eljöttek volt oktatók, tanárok is. Történelmet írtak - fogalmaz a Kelet-Magyarország tudósítása -, hiszen amióta Nyíregyházi Egyetem a neve az intézménynek, az az első ekkora horderejű öregdiák-találkozó, és a nap folyamán többször elhangzott: hagyományteremtő céllal keltették életre. Az ötletgazda Názon Sándor volt, a közösségi felületen csiholta a nosztalgiázás szikráját.

 

"Biológia-testnevelés szakon végeztem 1978-ban, aztán 41 évet oktattam a nyíregyházi szakképzésben. Hat éve indítottam el a Facebookon a BGYTKF oldalt, amire eddig 1600-an regisztráltak. Nyugdíjasként kezdtem el szervezni az öregdiák-találkozót, és a visszajelzések alapján lehetett bizakodni a szép létszámban. Közel százötvenen jöttek el ide, a Bessenyei-aulába" – mondta Názon Sándor. Fiatalosan járt-kelt a 78 esztendős Kiss Erzsébet újságíró, aki Debrecenből érkezett, és 1972-ben végzett földrajz-testnevelés szakon. A Monspart Sarolta-díjas sportmisszionárius ötödik könyve a Nyugdíjasokról nyugdíjasoknak címet viseli. A környezetében „energiabombának” hívják. "Jó érzés volt visszatérni oda, ahol ötven éve diplomát szereztem. Nagyon fontosnak tartom az egészség megőrzését, ennek szellemében éltem, és igyekszem másoknak is átadni a tapasztalataimat." Úgyszintén kiváló szellemi és fizikai frissességnek örvend dr. Sallai József történész, a Nyíregyházi Egyetem nyugalmazott főiskolai docense. "A múltban gyökerezik mindenkinek a jelene. Azt meg kell becsülni, gondozni és szükséges éltetni. Örömmel jöttem el nosztalgiázni" – jegyezte meg a 85 esztendős pedagógus. Dr. Aporné dr. Kovács Éva a lánya Kovács Józsefnek, a jogelőd Bessenyei György Tanárképző Főiskola első főigazgatójának. Személyes jelenlétével, felszólalásával emelte az öregdiák-találkozó rangját, presztízsét. 

 

"Hatvan éve, 1962. szeptember 21-én nyitotta meg a kapuit a főiskola, ez óriási hatással volt a városra, a megyére, a régióra. Édesapám szellemi központot hozott létre a Sóstói-erdő természetes környezete mellett" – emelte ki beszédében, előtte pedig megkoszorúzta Kossuth-díjas édesapja emléktábláját. Hasonlóképpen hajtottak főt Bessenyei György és Margócsy József előtt is.

 

Dr. János István mb. általános rektorhelyettes, az intézmény vezetője részletesen szólt arról, hogy miként alakult át a főiskola egyetemmé. Közölte: "Egyre többen jelentkeznek a Nyíregyházi Egyetemre. Az előző esztendőhöz képest 18,5 százalékkal emelkedett az első éves hallgatók száma. Az általános felvételi eljárás során 1030 hallgatót vettünk fel, a pótfelvételi után pedig további közel 200 elsőse lehet az egyetemnek. Ez mindenképpen pozitív tendencia."

 

Halkóné dr. Rudolf Éva kancellár megtiszteltetésnek tartotta, hogy helyet adhatnak az öregdiákok találkozójának. "Több mint 30 éve dolgozok az intézményben, 3 esztendeje látom el a szerteágazó kancellári teendőket. Tavaly augusztustól alapítványi formában működünk, a modellváltásnak köszönhetően eddig nem látott mértékű finanszírozásra van lehetőség, történelmi jelentőségű költségvetésből gazdálkodhatunk. A bérfejlesztés új impulzust adott a további minőségi munkához."

 

Dr. Márton Sára főiskolai tanár, a Nyíregyházi Egyetem Kiváló Oktatója (aki szintén öregdiák, hiszen 1984-ben végzett orosz-népművelés szakon) a tanárképzés átalakulásáról tájékoztatott. "A következő tanévtől egységesen ötévesek lesznek az osztatlan tanárképzések. Az egységes tanárképzés az általános és középiskolai oktatásra egyaránt felkészíti a tanárjelölteket."

 

A nap hátralévő része a nosztalgiázás jegyében telt, és a zenés, táncos program után abban a reményben búcsúztak a résztvevők, hogy belátható időn belül lesz második öregdiák-találkozó is.

 

Forrás: www.nye.hu / www.szon.hu

További fotók és beszámolók az egyetem honlapján és facebook oldalán olvashatók.

Hír a szon.hu oldalán: https://www.szon.hu/helyi-kozelet/2022/08/oregdiakok-az-egyetemen

Fotóriport a nyiregyhaza.hu oldalán: https://www.nyiregyhaza.hu/galeriak/a-nyiregyhazi-egyetem-hatvas-eves-o…