Oroszország a 21. században

Az Oroszország nemzetközi helyzetét, belpolitikai helyzetét, európai kapcsolatait, felsőfokú oktatásának céljait, feladatait, tudományos tevékenységét, kutatási programjait elemző előadásokat követő vita után magyar előadók szóltak a Szovjetunió utolsó éveiben bekövetkezett külpolitikai változásokról, az orosz, valamint a magyar kis- és középvállalkozások kereskedelmi kapcsolatainak alakulásáról és lehetőségeiről, Magyarország logisztikai lehetőségeiről, valamint az orosz Föderáció élelmiszergazdaságának állapotáról.A konferencia résztvevőt köszöntötte dr. Jánosi Zoltán, a Nyíregyházi Főiskola rektora, Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke, Szavolszkij, Igor Szergejevics, az Orosz Föderáció rendkívüli és meghatalmazott nagykövete, Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Közgyűlés elnöke, Giba Tamás, Nyíregyháza alpolgármestere.

Délelőtt 11 előadás hangzott el. Narocsnyickaja, Natalja Alekszejevna, a Párizsi Orosz Demokrácia és Együttműködés Inézetének igazgatója Oroszország nemzetközi helyzete, Noszov, Mihail Grigorjevics az Orosz Tudományos Akadémia Európai Intézetének igazgató-helyettese Oroszország képe a világban,  Mihejev, Szergej Alekszandrovics, a Politikai Technológiák Központjának alelnöke Oroszország belpolitikai helyzete, Szakács Tibor A magyar vállalkozások helyzete Oroszországban a jelenlegi válság körülményei között, Witold Rodkiewicz, az OSW munkatársa Oroszország lengyel szemmel,  Bába Iván, volt külügyi államtitkár Oroszország és Közép-Európa, Shishelina, Ljubov Nyikolajevna, az Orosz Tudományos Akadémia Európai Intézetének osztályvezetője Oroszország és Kelet-Közép-Európa,  Haritonov, Dmitrij Vladimirovics, a Cseljabinszki Állami Egyetem
Irodalom Tanszékének  vezetője A felsőfokú oktatás reformja az Orosz Föderációban, Szergejev, Nyikolaj Sztyepanovics, a Cseljabinszki Állami Egyetem tudományos rektor-helyettese Az Orosz Föderáció felsőoktatási intézményeinek tudományos tevékenysége és perspektívái,, Bondareva, Jelena Anatoljevna, a Történelmi Perspektíva Alapítvány programigazgatója Nemzetközi kutatási projektek, dr. Keskeny Ernő nagykövet Oroszország és Magyarország kapcsolatai a rendszerváltás után címmel tartott előadást.

A konferencia délutáni ülésén Rozgonyi Ibolya főiskolai tanár A szovjet külpolitika változásai a Szovjetunió utolsó éveiben, Gerhes Miklós: Az orosz kereskedelmi kapcsolatok szerepe a magyar kis- és középvállalkozásokban, Egri Imre tanszékvezető főiskolai tanár Magyarország logisztikai lehetőségei Dél-Oroszországban, Almásy Sándor egyetemi tanár - Galó Miklós tanszékvezető főiskolai tanár Az Orosz Föderáció élelmiszergazdasága címmel tartott előadást. Ezután vita következett. A konferenciát követően 16 órától sajtótájékoztatót tartott Jánosi Zoltán rektor, Keskeny Ernő nagykövet, Kiss Gy. Csaba, az ELTE docense, Közép-Európa-kutató és Nádasdi József tanszékvezető, főiskolai tanár.
Itt többek között a Nyíregyházi Főiskola orosz, ukrán és nemzetközi kapcsolatok tanszékből létrehozott Kelet- és Közép-Európai Központ céljairól volt szó, ahol a Közép-Európához, Kelet-Európához értő, olyan szakemberek képzése a cél, akik ismerik ennek a térségnek a kultúráját, történelmét, gazdaságát és nem utolsó sorban a nyelvét.

A konferencián készült fotók itt tekinthetők meg...

http://zeus.nyf.hu/~kepzesi/nyffotokOroszoaXXIszazadbankonfNyF20090428/index.html

A konferencia után tartott sajtótájékoztatón készült riportokat itt hallgathatja meg.
(Campus Rádió, 2009. április 28. Riporter: Matyasovszki Edit)

This text will be replaced by the flash music player.