2015. november 30-án zárókonferencián mondták el a projektben résztvevő szakemberek, hogyan néz majd ki a jövő okos városa, milyen lehet egy okos campus és ehhez milyen eszközöket, tudást és szakembereket kell összehangolni… - így zárult a Nyíregyházi Főiskola Smart City című pályázata.
A projekt keretén belül a szakemberek tanulmányokat készítettek, valamint üzembe helyeztek több okos eszközt, szenzort az intézmény területén, azért, hogy teszteljék ezek működését, illetve a kapott eredmények alapján hatékonyabbá tehessék egy-egy intézményegység, létesítmény működését. Az uszodába helyezett szenzorok jelenleg a víz minőségét, összetételét, a helyiség hőmérsékletét is elemzik, hosszú távon pedig cél lehet, olyan adatok közzététele egy okos applikáció segítségével, mellyel az uszodába járó vendégek láthatják a hely látogatottsági adatait, így a kevésbé zsúfolt időszakban járhatnak majd úszni. A főiskola egyes parkolói alá helyezett érzékelők pedig azt vizsgálják, hogy hányan és meddig használják azokat, így a tervek szerint az autósok könnyebben találhatnak majd üres parkolót.
Dr. Nagy Zsolt, projektmenedzser elmondta, a megszerzett mérnöki, társdalom- és gazdaságtudományi, valamint informatikai jellegű tudást az intézmény képzési portfóliójának bővítésére szeretnék felhasználni. Elmondta, hogy a propekt során oktatási, fejlesztési megállapodást kötött az intézmény az okos eszközöket gyártó spanyol Libelium céggel, így a hallgatók részt vehetnek például az IoT Spartan világversenyen, és bekerülhetnek a top 300 legjobb fejlesztő közé is, ami újabb lehetőségeket nyithat mind az intézmény, mind a fiatalok számára a nemzetközi gyakorlati tapasztalatok megszerzéséhez.
Dr. Toledo Rodolfo, vezető kutató a beszerzett informatikai eszközöket, szenzorokat és működési elvüket mutatta be, elmondta, hogy a kapott információk a későbbiekben a kutatás és a képzés területén is hasznosak lesznek, a főiskola hallgatói a gyakorlatban is megtanulhatják majd a szerkezetek programozását, használatát.
Dr. Becskeházy Attila az okos eszközök társadalomra gyakorolt hatásait vizsgálta, kiemelte, fontos, hogy ezekkel a készülékekkel, szenzorokkal ne csak rendelkezzünk, használni és kihasználni is tudjuk őket. Mint elmondta, várhatóan a következő évtizedekben egy ember akár 5-6 intelligens használati tárggyal is rendelkezhet - ezért is fontos a felkészülés, a társadalmasítási folyamat.
A Nyíregyházi Főiskola a Smart-City pályázat keretében a fent említett pilot-modell kialakítására, valamint a képzési portfólió bővítésére európai unós forrásból közel 100 millió forintot fordított.