Tananyag-fejlesztési program

 
Tananyag-fejlesztési program a Nyíregyházi Fõiskola Magyar Nyelvészeti Tanszékén

Az új, kétszintû felsõoktatási struktúra bevezetése egyebek mellett azt is szükségessé tette, hogy elkészüljenek az e képzési formához szükséges tankönyvek, oktatási segédanyagok és egyéb új taneszközök. Ebben a munkában, joggal mondhatjuk, élen jár a Nyíregyházi Fõiskola Bölcsészettudományi és Mûvészeti Fõiskolai Karának Magyar Nyelvészeti Tanszéke is.

A tanszék két nyertes HEFOP-pályázatának keretében 2007-ben két kötet is megjelent: a P. Lakatos Ilona által szerkesztett Grammatikai gyakorlókönyv és Pethõ József Jelentéstan címû munkája. A tankönyvek elkészültét és megjelenését a Bölcsész Konzorcium koordinálta, amelynek tizenhárom hazai felsõoktatási intézmény, egyetem, fõiskola a tagja.

A napokban jelent meg a tanszék újabb, az oktatást szolgáló tanulmánygyûjteménye Az elméletek és módszerek (szerk. P. Lakatos Ilona és Pethõ József). A kötetben a tanszék egy volt és kilenc jelenlegi oktatója a nyelvtudomány különbözõ területeit érintõ tanulmányokat közöl. A legterjedelmesebb blokkot a névtani dolgozatok adják (Bachát László, Mizser Lajos, P. Csige Katalin, Sebestyén Zsolt és Szopos András tanulmányai), ezen kívül szerepel a kötetben értekezés a nyelvmûvelésrõl (Minya Károly), szociolingvisztikai témáról (P. Lakatos Ilona, T. Károlyi Margit), stilisztikáról (Pethõ József) és az anyanyelvi nevelés módszertanáról (Szabó G. Ferenc).

A Magyar Tudományos Akadémia Debreceni Akadémiai Bizottságának székházában két elõadás keretében ismertetik a tanszék oktatói tananyag-fejlesztési programjukat: az elsõ elõadást 2007 novemberében tartotta Pethõ József, a második elõadásra pedig 2008. április 25-én 15 órakor kerül sor. Az elõadást P. Lakatos Ilona tanszékvezetõ fõiskolai tanár, dékánhelyettes tartja. Elõadásában szólni fog a tanszéken folyó tananyag-fejlesztési munkálatokról, illetve részletesen bemutatja a tanszéken készült Grammatikai gyakorlókönyvet. Az utóbbi munka elkészítésében öt tanszéki oktató vett részt: Bényei Ágnes, P. Csige Katalin, P. Lakatos Ilona, Minya Károly, Szabó G. Ferenc.

A HEFOP-program keretében elkészült taneszközök szerzõi és kiadási jogával a tizenhárom hazai felsõoktatási intézmény együttesen rendelkezik, ebbõl következõen mindegyik intézménynek lehetõsége van arra, hogy a Nyíregyházán elkészült taneszközöket az általa szervezett képzésekben használja.