A Nyíregyházi Egyetem 2016. február 12-ei Ünnepi Szenátusi Ülésén Dr. Solti Péter miniszteri biztos és Dr. Onder Csaba rektor leleplezte és bemutatta az egyetem új jelképeit.
A program után tartott sajtótájékoztatón megtudhattuk, hogy a Nyíregyházi Egyetem címerének szöveges részében megjelenített „1914”-es évszám története, mely egyetemiségünk alapjait, hagyományainkat, múltunkat jelentik: Nyíregyházán 1914-ben jön létre az első állami pedagógusképző intézmény: a középfokú tanítóképző intézet (Nyíregyházi Magyar Királyi Állami Elemi Népiskolai Tanítóképző Intézet). Az intézet 1959-től felsőfokú tanítóképző intézetként működik tovább (Felsőfokú Tanítóképző Intézet). A tanítóképző intézet és az 1962-ben alapított tanárképző főiskola (Pedagógiai Főiskola) 1970-ben formálisan is egyesül (1972-től Bessenyei György Tanárképző Főiskola néven). 2000-ben a tanárképző és a mezőgazdasági főiskola (1961–1971: Felsőfokú Mezőgazdasági Technikum; 1971–1990: Mezőgazdasági Főiskola; 1990–1999: GATE Mezőgazdasági Főiskolai Kara) integrációjával létrejön a Nyíregyházi Főiskola, amely 2016-tól alkalmazott tudományok egyetemeként, Nyíregyházi Egyetem néven működik. Egy címer elemeként az évszám jellemzően valaminek a kezdetét jelöli meg.
Az Ünnepi Szenátusi Ülésen jelentették be, hogy öt év szünet után ismét indít vidéken táncpedagógus képzést a Magyar Táncművészeti Főiskola, 2016 szeptemberétől Táncos és próbavezető alapszak indul néptánc specializációval a szabolcsi megyeszékhelyen.
A 3 éves főiskolai alapképzés lehetővé teszi, hogy szakirányú felsőfokú képzésben részesüljenek a keleti országrészből és a határon túli területekről érkező néptáncosok, oktatók, társulatvezetők. Ezzel a lépéssel ismét lehetővé válik az MTF székhelyén, vagyis a Budapesten kívüli oktatás azt követően, hogy 2011-ben ezt a képzési formát a Nemzeti Felsőoktatási törvény kivezette a hazai oktatási rendből. A törvény időközben történő módosítása 2015 szeptemberétől ezt a lehetőséget ismét visszaállította az azonos fenntartású intézmények közreműködésével. Az MTF és a nemrég egyetemi rangra emelkedett Nyíregyházi Egyetem közötti jó viszony évtizedekre nyúlik vissza, így a kelet-magyarországi telephely befogadása az eddigi együttműködést magasabb szintre emeli. A főiskolai alapképzés nyíregyházi elindulása különösen nagy jelentőségű a felvidéki, a kárpátaljai és az erdélyi néptáncegyüttesek számára, mivel ezeken a területeken nincs olyan felsőfokú szakirányú táncművész vagy táncpedagógus képzés, amely a szakmai továbbfejlődést szolgálná.
A szeptemberben induló Táncos és próbavezető - néptánc specializáció minimálisan 15 fő és legfeljebb 25 fő esetén indul. A hároméves alapszak államilag finanszírozott és önköltséges képzési helyeket egyaránt kínál. Helyszíne a Nyíregyházi Egyetem, amely az oktatáshoz szükséges infrastruktúrát is biztosítja. A képzést végző tanárok zömét a Magyar Táncművészeti Főiskola adja, a Nyíregyházi Egyetem oktatóival és a Nyíregyházi Művészeti Szakközépiskolával karöltve.