Változások a felsõoktatásban

Több változás lép életbe a felvételi eljárásban és a megszerezhetõ tanulmányi és szociális támogatásban is. Az idei gólyáknak és a 2008 februárban vagy szeptemberben tanulmányaikat megkezdõknek egy pár új változással és szabállyal kell megismerkedniük - írja a Országos Felsõoktatási Információs Központ (OFIK) hivatalos honlapja, a felvi.hu.


Két felvételi eljárás, 480 pont
Az egyik legfontosabb változás, hogy 2008-tól évente két felvételi eljárás lesz. A 2008 februárjában induló képzésekre november 15-ig kell majd beküldeniük jelentkezési lapjukat a felvételizõknek, az induló szakokról az október 15-én megjelenõ Felsõoktatási felvételi tájékoztatóból informálódhatnak a fiatalok, a 2008 szeptemberében induló képzésekre pedig február 15-ig lehet jelentkezni a december 15-én megjelenõ Felsõoktatási felvételi tájékoztató alapján.
Változik a pontszámítási rendszer is, ami az alapképzésre, az egységes, osztatlan képzésre, valamint a felsõfokú szakképzésre jelentkezõket érinti. Az új rendszer szerint 200 érettségi, 200 tanulmányi pontot lehet szerezni, valamint 80 plusz többletpontot lehet szerezni különbözõ jogcímeken, így tevõdik össze a megszerezhetõ maximális 280 pont.

Egyre több mesterszak indul
A mesterszakra jelentkezõknek egyre bõvülõ palettán kínálnak képzési lehetõségeket a felsõoktatási intézmények, a Magyar Akkreditációs Bizottság eddig 161 szakindítási kérelmet hagyott jóvá, ebbõl már 125-nek a képzési és kimeneti követelményei megjelentek a vonatkozó OKM-rendeletben, s több tucat jóváhagyott szakindítási kérelem van már az intézmények birtokában.

Képzési hozzájárulást kell fizetni 2008-tól
Azok az államilag támogatott finanszírozási formában felvett hallgatók, akik idén szeptemberben kezdték meg tanulmányaikat, alapképzésben és egységes osztatlan képzésben 105 ezer forintot, mesterképzésben 150 ezer forintot kötelesek fizetni évente 2008 szeptemberétõl a képzést nyújtó intézmények. Ettõl az összegtõl az egyetemek és fõiskolák 2008 után 50 százalékkal eltérhetnek lefelé és felfelé is.
A GYES-en, GYED-en lévõk és a hátrányos helyzetûek mentesülnek a fizetési kötelezettség alól.
Fontos változás, hogy átjárhatóság lesz az államilag támogatott és a költségtérítéses hallgatók között, akik a minimum kreditet nem teljesítik átkerülhetnek költségtérítéses finanszírozási formában, a jól teljesítõk pedig államilag támogatottra.

A támogatás is változik
Szeptembertõl változik a támogatások rendszere is. A hallgatói normatíva (116.500 ft) 35-40 százaléka szociális-, 59 százaléka teljesítményalapú támogatásként osztható szét. A rendszer új eleme az elsõ évfolyamosok alaptámogatása, amely nem alanyi jogú, hanem pályázat útján a szociálisan rászorulók kaphatják. A támogatás összege az elsõ félévben alapképzésben, felsõfokú szakképzésben a normatíva 50 százaléka, mesterképzésben 75 százaléka. A szociálisan rászoruló hallgatók rendszeres szociális ösztöndíjat kapnak, ami a normatíva 10, illetve 20 százaléka. Húsz százalék jár annak a hátrányos helyzetû hallgatónak is, aki fogyatékossággal él, egészségi állapota miatt rászorult, halmozottan hátrányos helyzetû, családfenntartó, nagycsaládos vagy árva.
A normatíva tíz százalékára jogosult, akinek családjában az egy fõre jutó nettó jövedelem nem haladja meg a mindenkori minimálbér értékét, s hátrányos helyzetû, félárva vagy gyámsága nagykorúsága miatt megszûnt. Ezekre a támogatásokra a doktorandusz hallgatók is jogosultak lesznek.
A hallgatók a második félévtõl tanulmányi ösztöndíjban részesülhetnek, amelynek minimuma a hallgatói normatíva öt százaléka. Tanulmányi ösztöndíjban az államilag támogatott hallgatók legfeljebb fele részesülhet. A korábbról jól ismert lehetõségek, mint például a Bursa Hungarica ösztöndíj vagy a diákhitel, továbbra is a hallgatók rendelkezésére állnak.
Bõvebb info itt olvasható.
(www.edupress.hu)