Védekezés kullancsok ellen

A szokatlanul enyhe tél nem csak pozitívumot hozott magával. Már korábban beszámoltunk arról, hogy idén az allergia tünetei is hamarabb jelentkezhetnek, és most itt van egy újabb veszély: kullancsok. Mit tegyünk, és mit ne tegyünk ellenük, ehhez adunk most egy-két tippet az olvasóknak.

A hazánkban létezõ 42 kullancsfaj számos betegséget terjeszt. Ezért nem árt óvatosnak lenni, hiszen az óvatlanabbak akár agyvelõ- és agyhártya-gyulladást, valamint Lyme-kórt is kaphatnak a kis „szörnyetegek” által. Bár megnyugtató tény, hogy betegség tekintetében azok száma egyre jobban csökken Magyarországon, akik ilyen úton – kullancsok által – kaptak el valamit. De azért nem árt az óvatosság!

Mit tehetünk?

Kullancsok szinte akárhol megtalálhatók, erdõben, mezõn, városi parkban, de még a kedvenc háziállatunkban is. Ezért nem árt õket sem védeni: különféle oltásokkal, esetleg kullancsirtó szerek és – nyakörv vásárlásával megelõzhetõ a kellemetlenség.

Fontos, hogy megfelelõen öltözzünk fel, még akkor is, ha csak a kutyát visszük le sétálni. A kullancsok terjesztette agyvelõ,- és agyhártyagyulladás elleni legbiztosabb védekezés a védõoltás, de a csípés ellen ez sem véd, ezért a bozótos területeket inkább kerüljük. Nagy figyelemmel kell lenniük a várandós kismamáknak, valamint azoknak a szülõknek, akiknek csecsemõjük van, hiszen a kullancs ebben az esetben nagyobb veszélyt jelenthet.

Hogyha az óvatosság ellenére is magunkénak tudhatunk egy nem kívánt „betolakodót” gyógyszertárakban is kapható kullancs kanállal könnyen eltávolíthatjuk, - ha nincs, egyszerû csipesz is megteszi, - úgy, hogy a feji végénél megfogva óvatosan kihúzzuk az állatot úgy, hogy a potrohát ne nyomjuk össze.

Tehát mindenki legyen figyelemmel, mostantól támadhatnak a kullancsok! Ha valaki szeretne bõvebb információhoz jutni, látogasson el a www.kullancsinfo.hu internetes weboldalra, itt tájékoztatást kaphat a témával kapcsolatban.

-kn-